Twitter'da kadın cinayetleri ve koşullu adalet: Dijital hikaye anlatıcılığının duygulanımsal izlerini sürmek
Femicides and conditional justice on Twitter: Tracking the affective traces of digital storytelling
  1. Tez No: 935450
  2. Yazar: AYŞİM GEZERKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKTAN URAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada“İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme taleplerinin yükselişe geçtiği ve nihayetinde Türkiye'nin sözleşmeden çekildiği 2021 yılında, toplumsal cinsiyet pratiği nedeniyle öldürülmüş ve Twitter'da hakkında en çok konuşulanlar arasına girmiş (trend topic) kadın cinayetleri, sosyal medyadaki ağa bağlı (networked) söylemlerde nasıl çerçevelenmekte ve inşa edilmektedir?”sorusuna odaklanılmaktadır. Bu doğrultuda, örneklemde yer alan kadın cinayetleri hakkında müteessir kamuların başlatmış olduğu hashtag kampanyaları belirlenmiş ve hashtagler aracılığıyla paylaşılmış olan tweetler, tematik analiz yöntemi aracılığıyla ele alınmıştır. Araştırmanın hareket noktasını oluşturan soru,“Toplumsal Cinsiyet Karşıtlığı ve Hoşnutsuzlukları”,“Faillik ve Bağlam”ile“Sansasyonelleştirme”temaları aracılığıyla tartışmaya açılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the question,“In 2021, when demands for withdrawal from the Istanbul Convention are on the rise and Turkey has withdrawn from the convention, how are femicides, committed due to gender practices and becoming among the most discussed topics on Twitter, framed and constructed in networked discourses on social media?”To this end, hashtags created by affected publics regarding the selected cases of female homicides in the sample have been identified, and tweets shared through these hashtags have been analyzed using thematic analysis. The primary question of the research is discussed within the scope of the themes of“Gender Antagonism and Discontent”,“Perpetrator and Context”and“Sensationalization.”