Karadeniz Ereğlisi örneğinde çocuk oyunlarının halk bilimsel açıdan incelenmesi
A folkloric study of childrens game in the case of Karadeniz Ereğli
  1. Tez No: 51731
  2. Yazar: SERPİL AYGÜN CENGİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRBÜZ ERGİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu çalışmada; oyunun temel öğeleri araştırılarak oyunun neliği üzerine oluşturulan kuramlar irdelendikten sonra bu kuramlar çerçevesinde, Kdz. Ereğli'de yapılan alan araştırması sonucunda derlenmiş olan çocuk oyunları, halk bilimsel açıdan incelenerek yorumlanmış ve konuyla ilgili olarak öneriler getirilmiştir. İki ana bölümden oluşan çalışmanın, birinci bölümünde günümüze kadar oluşturulmuş oyun kuramları tartışıldıktan sonra, çocuk oyunlarının sınıflandırılması konusunda şimdiye kadar yapılmış örneklerden bazıları değerlendirilerek bu denemelerin yetersizliği nedeniyle, çocuk oyunları için bir an önce bir dizin oluşturulması gerekliliğinden söz edilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde alan araştırmasından elde edilen sonuçlara ve bunların değerlendirilmesine göre çocuklar için oyun eğlenceli ve zevkli bir etkinliktir; çocuğun toplumsallaşması açısından oyunlar kültürün çok önemli bir parçasıdır; oyun, kültürün olumlu olduğu kadar olumsuz özelliklerinin de çocuklara aktarılmasında aracı olmaktadır; çocuk dünyasında argonun çok önemli bir yeri bulunmaktadır; çocuk oyunlarında şiddet karşımıza her zaman olumsuz bir özellik olarak çıkmamaktadır ve en önemli kültürel göstergelerimizden biri olan geleneksel oyunlar yavaş yavaş ortadan kalkmaktadır
Özet (Çeviri)
In this work, by studying the essential features of play through examining the theories on what play is, children's games gathered in the field study in Kdz. Ereğli are inquired and interpreted from the view point of folklore, and also some ideas are suggested in regard to this issue. In the first part of this thesis, after considering theories of play which have been developed until now, it is supposed that the examples of the classification of children's games are insufficent and therefore an index of games should be formed emergently in order to study the issue of game properly. The second part of the study is about the results of field study. Due to evaluation of these results it is seen that play is a joyful and entertaining activity for children; that play is a very important component of culture in socialization of children; and that it is a means of transmitting constructive features as well as non constructive ones. It is observed that slang is important for children, and also that violence is not always a non constructive element in child's play. Finally it is found that traditional games as cultural signs disappear gradually.