Hayvansal üretim yapan işletmelerin genel durumu ve COVİD-19 etkisi üzerine yapılacak olan anketin incelenmesi
Examination of the survey to be conducted on the general situation of animal production enterprises and the effect of COVİD-19
- Tez No: 935461
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE TEKCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Organik Tarım İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Tarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bayburt ilinin geniş mera alanları, Çoruh havası ile Kelkit vadisi arasındaki bulunması, sanayi kuruluşlarına uzak olması ve bölgedeki çiftçilerin gübre kullanımının düşük olmasıyla organik bir alan olarak kabul edilmektedir. Bu bakımdan ili en önemli ekonomik kaynağı olarak tarım ve hayvancılık ön plana çıkmaktadır. Fakat 2019 yılının sonlarına doğru başta Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan daha sonra tüm dünyaya yayılan covid-19 tüm dünyada başta insanların evlerine kapanmaları, seyahat kısıtlamaları, gıda tedarik zincirindeki sıkıntılar ve ekonomik kapsamda daralmalar ile kendini gösteren en dönemli salgın hastalıklardan biri olarak kabul edilmektedir. Bu kapsamda Covid 19 sürecinde Bayburt'taki çiftçiler (175 adet), hayvansal ürün üreten işletmeler (49 adet) ve satış yapan marketler (163 adet) üzerindeki etkilerini incelemek üzere anket çalışması yapılmıştır. Bu çalışma ile Bayburt ilindeki çiftçilerin, ürün üreten işletmelerin ve marketlerin genel demografik özeliklerinin incelenmesi sağlanmıştır. Çalışmada anket yöntemi kullanılmış ve üreticilerden elde edilen veriler SPSS 25 paket programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen veriler ANOVA testi, T-testi ve Korelasyon analizleri uygulanmış ve sonuçlar çalışmada değerlendirilmiştir. Çalışma değerlendirildiğinde çiftçilerin büyük bir çoğunluğunun covid 19 döneminde Tarım ve Ormancılık Bakanlığının desteklerinden faydalandığını ancak bu desteklerin yeterli olmadığını daha fazla destek sağlanması gerektiğini, tüketicilerin bu dönem içinde et ve süt ürünlerine karşı talebin azaldığını, hayvan yemlerini bulmada kısmen de olsa sıkıntı yaşandığını ve bu dönemde tüketicilerin doğal beslenmeye önem vermeye başladığı ifade edilmektedir. Ek olarak bu dönemde hayvan sağlığını ve gerekse gelen ziyaretçilerini, işçilerin sağlığını korumak için tedbirler aldıklarını, temizliğe daha çok önem verdiklerini ve bu kapsamda temizlik malzemesi ile ekipmanlarına daha fazla maliyetlerin arttığını belirtmişledir. Hayvansal ürün üreten işletmelerde çiğ süt depolama tanklarının yeterli olmadığı, üretimin azaldığı, temizlik tedbirlerine bağlı olarak iş gücü ile temizlik masraflarının arttığı belirtilmiştir. Covid 19 döneminde marketlerin et ve süt ürünlerinin temini noktasında sıkıntı yaşadıkları, yaşanan tedarik sıkıntısına bağlı olarak market gelirlerinin azalması ile küçülmeye gidildiği ve halkın genel olarak et ve süt ürünlerine karşı tüketim alışkanlıklarının değiştiği ifade edilmiştir. Sonuç olarak dünya genelinde covid 19 salgının dünya genelinde ekonomik acıdan büyük sıkıntılara sebep olmuştur. Ülkemizde de özelikle tedarik zincirindeki sıkıntılar ve halkın hayvansal ürünlere karşı oluşan korkusu çiftlerimiz ve marketleri olumsuz yönde etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
Bayburt province is considered to be an organic area due to its large pasture areas, its location between the Çoruh basin and the Kelkit valley, its distance from industrial establishments and the low fertiliser use of the farmers in the region. In this respect, agriculture and animal husbandry come to the fore as the most important economic source of the province. However, covid-19, which emerged in Wuhan, China towards the end of 2019 and then spread all over the world, is considered to be one of the most periodic epidemics that manifests itself with the closure of people to their homes, travel restrictions, problems in the food supply chain and economic contractions. In this context, a survey study was conducted to examine the effects of covid 19 on farmers (175 units), animal product producing enterprises (49 units) and markets (163 units) in Bayburt. With this study, the general demographic characteristics of farmers, product producing enterprises and markets in Bayburt province were examined. The survey method was used in the study and the data obtained from the producers were analysed with SPSS 25 package programme. ANOVA test, T-test and Correlation analyses were applied to the data obtained and the results were evaluated in the study. When the study is evaluated, it is stated that the majority of our farmers benefited from the supports of the Ministry of Agriculture and Forestry during the covid 19 period, but these supports were not sufficient, more support should be provided, consumers' demand for meat and dairy products decreased during this period, there was a partial difficulty in finding animal feed, and consumers started to give importance to natural nutrition during this period. In addition, they stated that they took measures to protect animal health and the health of visitors and workers during this period, and that they paid more attention to cleanliness and in this context, more costs were incurred for cleaning materials and equipment. It was stated that raw milk storage tanks were not sufficient in enterprises producing animal products, production decreased, labour force and cleaning costs increased due to cleaning measures. It was stated that the markets had difficulties in the supply of meat and dairy products during the Covid 19 period, the market revenues decreased due to the supply problems experienced, and the consumption habits of the public towards meat and dairy products in general changed. As a result, the Covid 19 outbreak has caused great economic difficulties worldwide. In our country, especially the problems in the supply chain and the fear of the public against animal products have negatively affected our farmers and markets.