Küreselleşme ve gelişme ekseninde Cumhuriyetten günümüze Türkiye'nin otomobil serüveni
On the axis of globalization and development Turkey's automobile adventure from the Republic to the present
  1. Tez No: 935463
  2. Yazar: TANER SOLMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE ERBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin otomobil üretim girişimleri üzerinden Türkiye'nin yönetici gruplarının ilişkilerini ve bu sürecin otomobil üretim sürecine yansımasını incelemektedir. Türkiye'nin yerli otomobil üretim girişimleri, bir yandan azgelişmiş ülkelerin gelişmiş ülkelere benzemesi, diğer yandan da azgelişmiş ülkelerin kendi iç dinamiklerini farklılaştıran yaklaşımları incelemeyi gerektirmektedir. Bu süreçte teknolojik gelişmelerin ne kadar kullanıldığının araştırılması gerektiği kadar bu teknolojilerin nasıl temin edildikleri ve kullanıldıkları da araştırılmalıdır. Ancak ülkelerin iç dinamiklerine bağlı olarak değişiklik gösteren bu süreç, sadece teknolojinin temini ile sınırlanamamaktadır. Bu süreçte ülkelerin modernitenin kurumsal yapılanmalarını nasıl hayata geçirdikleri, modern kurumları ne derece hayata geçirdikleri ya da bu kurumları nasıl işlettikleri gibi çok sayıda faktör de hesaba katılmaktadır. Buradan hareketle bu araştırmada Türkiye'nin otomobil üretim deneyimlerinde modernitenin kazanımlarının yanı sıra ülke yöneticilerinin ve diğer toplumsal güç gruplarının bu süreçteki etkilerinin ne olduğuna cevap aranmaktadır. Özellikle yerli otomobil üretim süreçlerinde özel sektör temsilcilerinin sorumluluğu kamu sektörü temsilcilerine yükleme eğilimine girdikleri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationships between Turkey's ruling groups and how these relationships have influenced the automobile production process, focusing on Turkey's attempts at domestic automobile manufacturing. Turkey's local car production efforts not only require an examination of underdeveloped countries' aspirations to resemble developed nations but also demand an analysis of the approaches that differentiate the internal dynamics of underdeveloped countries. In this process, it is necessary to investigate not only the extent to which technological advancements have been utilized but also how these technologies have been acquired and applied. However, this process, which varies according to the internal dynamics of countries, cannot be limited solely to the acquisition of technology. Many factors must be considered, such as how countries have implemented the institutional structures of modernity, to what extent they have established these modern institutions, or how they have operated them. Based on this, the study seeks to answer what role the achievements of modernity and the influence of the country's ruling elites and other social power groups have played in Turkey's automobile production experiences. It has been observed that, particularly in domestic car production processes, private sector representatives have shown a tendency to shift responsibility onto public sector representatives.