Çinko borat modifiyeli üleksitin asfalt karışım performans artırıcısı olarak kullanılması
Use of zinc borate modified ulexite as a performance enhancer in asphalt mixture
- Tez No: 935504
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA KÜTÜK, DOÇ. DR. SEZAİ KÜTÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada, çinko borat ve öğütülmüş üleksit katkı minerallerinin oksitli bileşen, SEM, EDS ve XRD analizleri yapılmıştır. İkinci aşamada, modifiyeli sıcak karışım asfaltın su hasarı, çatlama, Marshall stabilite ve sünme deneyleri gerçekleştirilmiştir. 1150g agrega ile oluşturulan kontrol numuneleri, agrega ağırlığına göre %6 oranda üleksit içeren numuneler ve agrega ağırlığına göre %4,5 üleksit ile %1,5 çinko borat içeren numuneler kullanılarak toplamda 3 grupla testler yapılmıştır. SEM mikrografında ZnB mineralinin ÖÜ mineraline kıyasla partikül boyutunun küçük olduğu ve homojen dağılıma sahip olduğu saptanmıştır. Oksitli bileşen, EDS ve XRD ölçümlerinde ZnB mineralinin saf iken, ÖÜ mineralinin saf olmadığı anlaşılmıştır. Su hasarı deneyinde kontrol numunesine göre ZnB+ÖÜ katkısına sahip karışımın koşulsuz durumda %23 ve koşullu durumda ise % 2,6 iyileştiği tespit edilmiştir. Marshall stabilite değeri kontrol karışım için 1291 kg iken, ZnB+ÖÜ katkısına sahip karışım için ise 1355 kg olarak bulunmuştur. Tekrarlı sünme deneyinde ZnB+ÖÜ katkısına sahip karışım, kontrol karışımına oranla %19'luk bir artış göstermiştir. Kısacası, çinko borat modifiyeli üleksit katkısı asfalt karışım performansını iyileştirmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in two stages. In the first stage, oxide component, SEM, EDS and XRD analyzes of zinc borate and ground ulexite additive minerals were performed. In the second stage, water damage, cracking, Marshall stability and creep tests of modified hot mix asphalt were fulfilled. Tests were carried out with 3 groups in total, using control samples formed with 1150g aggregate, samples containing 6% ulexite according to the weight of the aggregate, and samples containing 4.5% ulexite and 1.5% zinc borate according to the weight of the aggregate. In the SEM micrograph, it was detected that the ZnB mineral had a small particle size and a homogeneous distribution compared to the GU mineral. In the oxide component, EDS and XRD measurements, it was understood that while the ZnB mineral was pure, the GU mineral was not pure. In the water damage test, it was determined that the mixture with ZnB+GU additive improved 23% in the unconditional condition and 2.6% in the conditional condition in comparison with the control sample. As a result of Marshall stability, its value was found to be 1291 kg for the control mixture and 1355 kg for the mixture with ZnB+GU. In the repeated creep test, the mixture with ZnB+GU showed an increase of 19% compared to the control mixture. In short, the zinc borate modified ulexite additive enhanced the asphalt mixture performance.