Samaryum katkılı seryum oksit-alkali karbonat nanokompozit katı oksit yakıt elektrolitlerinin soğuk sinterleme yöntemi ile üretilmesi
Fabrication of samarium-doped cerium oxide-alkali carbonate nanocomposite solid oxide fuel cell electrolytes by cold sintering method
  1. Tez No: 935512
  2. Yazar: AYGÜL ALKAN GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ÖZSARAÇ, PROF. DR. HÜSEYİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Enerji, Seramik Mühendisliği, Science and Technology, Energy, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, samaryum katkılı serya (SDC) ile çeşitli alkali karbonat (Li₂CO₃, LiNaCO3 ve K₂CO₃) bileşikleri içeren nanokompozit elektrolitlerin soğuk sinterleme (CSP) yöntemi ile üretimi ve elektrokimyasal karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Bu tez çalışmasında CSP tekniği, sinterleme sıcaklığını kayda değer bir şekilde azaltılrken, yüksek iyonik iletkenliğe ulaşmak amacıyla üretilmesi amaçlanan kritik nano ölçekli yapıyı koruyarak daha yüksek yoğunluk değerini elde edilebilmesi için kullanılmıştır. Farklı sinterleme parametrelerinin (sıcaklık, basınç, süre ve su içeriği) mikroyapı ve yoğunluk üzerindeki etkileri detaylı bir şekilde incelenmiştir. SDC-Li₂CO₃ nanokompozitleri CSP ile 250 °C'de % 88 teorik yoğunluk değerine sinterlenmiş. Ancak bu yoğunluk değeri verimli çalışan bir KOYH için eşik değeri olan % 92'nin altında kalmıştır.SDC-K₂CO₃ nanokompozitleri için 200 °C sıcaklık, 600 MPa basınç altında % 95 teorik yoğunluğa ulaşılmıştır. Yoğunlaşma mekanizmasının, yüksek çözünürlük limiti ve plastik deformasyon mekanizmalarının etkisiyle hızlandığı belirlenmiştir. Elektrokimyasal empedans spektroskopisi (EIS) analizleri, bu kompozitin yüksek iyonik iletkenlik gösterdiğini doğrulamaktadır. Ancak, yakıt hücresi performans değerlendirmeleri sonucunda elektrot dirençlerinin hala iyileştirilmesi gerektiği görülmüştür. Elektriksel ölçümler sonucunda 600 ℃'de 0.019 S.cm-1 gibi literatürün üstünde bir iletkenlik değeri elde edilmiştir. Li₂CO₃ ve Na₂CO₃ kullanılarak hazırlanan LiNaCO3 ötektik bileşime sahip tuzlardan SDC-LiNaCO₃ nanokompozitleri üretilmiştir. Soğuk sinterleme parametreleri optimize edilerek 600 MPa basınç ve 250 °C sıcaklık altında % 95 teorik yoğunluğa ulaşılmıştır. Ayrıca, iletkenlik ölçümleri sonucunda, elektrolitin 600 °C'de yaklaşık 45 mS.cm-1 iletkenlik değerine ulaştığı belirlenmiştir ki bu da orta sıcaklıkta çalışan yakıt hücreleri için uygun olduğunu göstermektedir. Bu çalışmada, CSP kullanılarak düşük sıcaklıklarda (~250 °C) yüksek yoğunluklu (% 95'e kadar) SDC-alkali karbonat nanokompozit elektrolitleri başarıyla üretilmiş ve seramik-karbonat arayüzünde var olduğu varsayılan süperiyonik yolların varlığı incelenmiştir. Her ne kadar süperiyonik arayüzeyin varlığına kesin kanıt elde edilememişse de nihai iletkenliği SDC ve karbonat fazlarının ayrı ayrı iletkenliklerinde yüksek bulunması ile sinerjik bir etkinin varlığı saptanmıştır. Bu tez, düşük sıcaklıkta üretilen nanokompozit elektrolitlerin potansiyelini ortaya koyarak, soğuk sinterleme teknolojisinin yakıt hücreleri ve diğer iyonik iletken malzemeler için uygulanabilirliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the production and electrochemical characterization of nanocomposite electrolytes containing samarium-doped ceria (SDC) and various alkali carbonate (Li₂CO₃, LiNaCO3 and K₂CO₃) compounds by cold sintering (CSP) method were carried out. In this thesis, the CSP technique has been used to achieve higher density values while significantly reducing the sintering temperature, thereby preserving the critical nanoscale structure intended to achieve high ionic conductivity. The effects of different sintering parameters (temperature, pressure, time and water content) on the microstructure and density were investigated in detail. 88 % theoretical density value was reached by cold sintering process at temperatures up to 250 °C for SDC-Li₂CO₃ nanocomposites. However, this density value could not above the 92 % threshold dencity value for an efficient SOFC. 95 % theoretical density was reached for SDC-K₂CO₃ nanocomposites at 200 °C temperature and 600 MPa pressure. It was determined that the densification mechanism was accelerated due to the high solubility limit and plastic deformation mechanisms of the carbonate phase. Electrochemical impedance spectroscopy (EIS) analyses confirmed that this composite exhibits high ionic conductivity. However, fuel cell performance evaluations show that electrode resistances still need to be improved. Electrical measurements showed that a conductivity value of 0.019 S.cm-1 at 600 ℃, which was above the literature, was obtained. SDC-LiNaCO₃ nanocomposites were prepared from Li₂CO₃ and Na₂CO₃ eutectic compositions. By optimizing cold sintering parameters, 95 % theoretical density was achieved under 600 MPa pressure and 250 °C temperature. In addition, conductivity measurements showed that the electrolyte reached a conductivity value of approximately 45 mS.cm-1 at 600 °C, indicating that it is suitable for fuel cells operating at medium temperatures. In this study, high density (up to 95 %) SDC-alkali carbonate nanocomposite electrolytes were successfully produced at low temperatures (~250 °C) using cold sintering method. Additionally, the presence of superionic pathways, which are assumed to exist at the ceramic-carbonate interface, was also investigated in this study, and their existence was confirmed in accordance with the high electrochemical performance obtained, consistent with the literature. This thesis demonstrates the potential and applicability of cold sintering technology for the densification of nanocomposite electrolyte and other ionic conductive materials.