CLT üretimi için kereste kalite ve direnç sınıfı optimizasyon modeli geliştirilmesi
Development of timber quality and strength class optimization model for CLT production
  1. Tez No: 935530
  2. Yazar: ABDULLAH UĞUR BİRİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENK DEMİRKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ağaç İşleri, Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Wood Products, Engineering Sciences, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odun Mekaniği ve Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Çalışma kapsamında ağaç türü olarak ladin ve kızılağaç türlerine ait keresteler kullanılmıştır. Keresteler TS EN 384+A2 standardına göre tahribatlı yöntemler ve çalışma amacına uygun olarak tahribatsız test yöntemleri ile test edilmiştir. Temin edilen keresteler TS EN 338 standardına göre sınıflandırılmıştır. Sınıflandırılmış keresteler kullanılarak 60 adet 120-240x240x7,5cm ebatlarında CLT panel üretimi gerçekleştirilmiştir. Üretilen CLT panellerin teknolojik özellikleri TS EN 408+A1 ve ASTM E 72 standartlarına göre test edilmiştir. Yapısal olarak test edilen CLT duvarlar SAP 2000 programı kullanılarak modellenmiştir. Yapılan deneysel çalışmalar ile SAP 2000 programında yapılan sonlu eleman modelleri ve deneysel modal analiz sonuçları birbirleriyle uyumlu bulunmuştur. Ayrıca YSA ile CLT üretimi için optimum kereste kalitesi ve direnç sınıfının ortaya koyan bir optimizasyon modeli kurulmuştur. Bu çalışma ile yerli CLT üretimi için malzeme bazında optimum üretim şartların ortaya koyulduğu bir model oluşturularak ilgili sektör ve akademik paydaşların kullanımına sunulmuştur. Bu çalışmada elde edilen veriler doğrultusunda, bundan sonraki çalışmalarda yüksek katlı bir CLT ahşap yapının bire bir ölçekte inşa edilerek deprem ve yangın koşullarındaki performansının belirlenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the study, timber of spruce and alder species were used as tree species. The timbers were tested with damaged methods according to TS EN 384+A2 standard and with non-damaged test methods in accordance with the study purpose. The supplied timber was classified according to TS EN 338 standard. 60 CLT panels with dimensions of 120-240x240x7,5cm were produced using classified timbers. The technological properties of the CLT panels produced have been tested according to TS EN 408+A1 and ASTM E 72 standards. Structurally tested CLT walls were modeled using the SAP 2000 program. With the experimental studies carried out, the results of the finite element models and experimental modal analysis made in the SAP 2000 program were found to be compatible with each other. In addition, an optimization model was established with ANN to reveal the optimum timber quality and resistance class for CLT production. With this study, a model revealing optimum production conditions on a material basis for domestic CLT production was created and made available to the relevant industry and academic stakeholders. For future studies, it is recommended to build a high-rise CLT wooden structure on a one-to-one scale and determine its performance during earthquakes and fires, in the light of the data obtained from this study.