Geleneksel ve modüler yapı sistemlerinin maliyet, inşaat süresi, enerji verimliliği ve yaşam döngüsü açısından karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of traditional and modular building systems in terms of cost, construction duration, energy efficiency, and life cycle
- Tez No: 979902
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BASRİ BAŞAĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, afet sonrası yeniden yapılaşma sürecinde kullanılabilecek yapı sistemlerinin mühendislik, ekonomik ve çevresel boyutlarını karşılaştırmalı olarak değerlendirmektedir. Kahramanmaraş ili örneğinde yürütülen analizlerde, betonarme, çelik, ahşap (yığma, payandalı ve payandasız , bağdadi), yığma (taş, tuğla, donatılı) ve modüler (CLT, prefabrik hafif çelik, gaz beton panel) olmak üzere 12 farklı sistem incelenmiştir. Çalışma kapsamında her sistem için maliyet, proje süresi, enerji verimliliği ve yaşam döngüsü değerlendirmesi (LCA) parametreleri dikkate alınmış; analizler Autodesk Revit–Insight ve Tally yazılımları aracılığıyla yürütülmüştür. Parametrelerin ağırlıkları Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) yöntemiyle belirlenmiş ve çok kriterli karar verme yaklaşımıyla nihai değerlendirme yapılmıştır. Bulgular, modüler ve prefabrik sistemlerin inşa süresini önemli ölçüde kısalttığını, karbon salımını azalttığını ve enerji verimliliğinde üstün performans sergilediğini ortaya koymuştur. Buna karşın, betonarme yapıların dayanım açısından avantajlı olmakla birlikte çevresel etki ve üretim süresi bakımından en dezavantajlı sistem olduğu belirlenmiştir. Çalışma sonucunda, afet sonrası hızlı, sürdürülebilir ve enerji verimli yapı üretimi için modüler ve hafif çelik sistemlerin en uygun alternatifler olduğu saptanmıştır. Bu bulgular, gelecekteki yeniden inşa stratejilerinde çevresel duyarlılığı yüksek ve ekonomik çözümlerin geliştirilmesine bilimsel zemin oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a comparative evaluation of various building systems that can be utilized in post-disaster reconstruction processes from engineering, economic, and environmental perspectives. The analyses, conducted for the province of Kahramanmaraş, examine eleven different systems, including reinforced concrete, steel, timber (masonry, braced and unbraced frame, Bağdadi), masonry (stone, brick, reinforced), and modular systems (CLT, prefabricated light steel, autoclaved aerated concrete panel). For each system, cost, project duration, energy efficiency, and life cycle assessment (LCA) parameters were considered. The analyses were performed using Autodesk Revit–Insight and Tally software. The parameter weights were determined through the Analytic Hierarchy Process (AHP), and a multi-criteria decision-making framework was applied for the final evaluation. The results revealed that modular and prefabricated systems significantly reduce construction time, lower carbon emissions, and exhibit superior performance in energy efficiency. In contrast, reinforced concrete structures, while advantageous in terms of structural strength, were found to be the least favorable in terms of environmental impact and construction duration. Ultimately, the study concludes that modular and light steel systems represent the most suitable alternatives for rapid, sustainable, and energy-efficient construction in post-disaster contexts. These findings provide a scientific basis for developing environmentally sensitive and economically feasible reconstruction strategies for future disaster scenarios.