Vaginal doğum yapan kadınlarda obstetrik şiddet algısı ile doğum travmasının değerlendirilmesi
Evaluation of obstetric violence perception and birth trauma in women with vaginal delivery
  1. Tez No: 935539
  2. Yazar: ŞEYMA ZEYNEP KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAVA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Midwifery, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Araştırma, vajinal doğum yapan kadınlarda obstetrik şiddet algısı ile doğum travmasının değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Araştırma, Aralık 2023 - Aralık 2024 tarihleri arasında, Ağrı İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı il merkezindeki Ağrı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran 300 lohusa (150 primipar, 150 multipar) ile yürütülmüştür. Araştırma verileri; Kişisel Bilgi Formu, Obstetrik Şiddet Algısı Ölçeği ve Doğuma İlişkin Travma Algısı Ölçeği (DİTAÖ) ile yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; sayı, yüzdelik, ortalama, t testi, varyans analizi ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The research was conducted to assess the perception of obstetric violence and childbirth trauma in women who gave undergone vaginal delivery. Material and Method: The research was conducted as a descriptive study. The research was conducted with 300 puerperal women (150 primiparous, 150 multiparous) who applied to Ağrı Training and Research Hospital in the city center affiliated with Ağrı Provincial Health Directorate between December 2023 and December 2024. The research data were collected through face-to-face interviews using the Personal Information Form, the obstetric violence perception scale, and the Birth-Related Trauma Perception Scale (BRTPS). In the evaluation of the data, frequency, percentage, mean, t-test, analysis of variance, and Pearson correlation analysis were used.