Yetişkinlerde algılanan ebeveyn tutumları, psikolojik sağlamlık ve öz şefkat düzeyleri ilişkisi
The relationship between perceived parental attitudes, psychological resilience, and self-compassion levels in adults
- Tez No: 935538
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amacı, yetişkinlerde algılanan ebeveyn tutumları, psikolojik sağlamlık ve öz şefkat düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'de yaşayan 18 yaş üstü yetişkin bireyler oluşturmaktadır. Örneklem, kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 331 kişiden (167 kadın, 164 erkek) oluşmaktadır. Veri toplama araçları olarak Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Tutumları Ölçeği, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ve Öz-Şefkat Ölçeği kullanılmıştır. Veriler çevrimiçi anket yöntemiyle toplanmış ve SPSS 29 programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between perceived parental attitudes, psychological resilience and self-compassion levels in adults. Relational survey model was used in the study. The population of the study consisted of adults over the age of 18 living in Turkey. The sample consists of 331 individuals (167 women, 164 men) selected by convenience sampling method. The Abbreviated Perceived Parental Attitudes Scale, Brief Psychological Resilience Scale and Self-Compassion Scale were used as data collection tools. Data were collected through online survey method and analyzed using SPSS 29 software.