Anadolu karaçamı meşcereleri için orman vejetasyon simülatörü'nün (OVS) geliştirilmesi: çakü araştırma ve uygulama ormanı örneği
Developing forest vegetation simulator for anatolian black pine stands: a case study of caku research and application forest
- Tez No: 935644
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKER ERCANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, Ülkemizde önemli bir yayılışa sahip olan asli ağaç türümüz Anadolu Karaçamının ((Pinus nigra Arn. subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe) ÇAKÜ Araştırma ve Uygulama Ormanı'ndaki meşcerelerinin çeşitli özelliklerinin tahmin edilmesi amacıyla Orman Vejetasyon Simülatörünün geliştirilmesi ve bu simülatöre ilişkin uygulamaların güncel ve yaygın kullanım alanı olan MS Excel programı altında çalışan Visual Basic Application (VBA) ile kodlanmış bir program yardımıyla gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, Şenyurt vd. (2017) tarafından 2016 yılında ölçülmüş 61 adet örnek alan verisi kullanılmış, geçmişi 1973 yıllında geliştirilen Prognosis simülatörüne dayanan ve Amerika Birleşik Devletleri'nin tamamında ve Kanada'nın da belli bölgelerinde yaygın bir kullanım alanı bulmuş Orman Vejetasyon Simülatörünün (Forest Vegetation Simulator, FVS) modelleme yaklaşımı esas alınmıştır. Tek ağaç çap artım değerlerini tahmin eden bir uzaklıktan bağımsız tek ağaç çap artım modelini temel alan (çekirdek model) bir yaklaşımla, ayrıca ağaçların kuruma durumunu ortaya koyan bir lojistik model ile meşcere ağaç sayısı modeli ve ağaçların çap-boy ilişkilerinin tahmin edilmesine ilişkin alt modeller geliştirilmiş, bu geliştirilen alt modellerin bir arada eş zamanlı kullanımı ile simülatörün çalışması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to develop a Forest Vegetation Simulator for estimating various characteristics of Anatolian Black Pine (Pinus nigra Arn. subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe) stands, a principal tree species with significant distribution in Turkey, within the ÇAKÜ Research and Application Forest. The simulator was implemented using Visual Basic Application (VBA) coded under MS Excel, which provides a current and widely accessible platform. The study utilized data from 61 sample plots measured in 2016 by Şenyurt et al. (2017) and adopted the modeling approach of the Forest Vegetation Simulator (FVS), which originated from the Prognosis simulator first developed in 1973 and has been widely used throughout the United States of America and certain regions of Canada. The simulator was developed based on a distance-independent individual tree diameter growth model (core model) that estimates individual tree diameter increment values. Additional sub-models were developed, including a logistic model for tree mortality, a stand density model, and models for tree diameter-height relationships. The simulator's functionality was achieved through the simultaneous integration of these sub-models.