Enflasyon hedeflemesi stratejisi ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası örneği (2006-2023)
Inflation targeting strategy and the example of the Central Bank of the Republic of Türkiye (2006-2023)
  1. Tez No: 935670
  2. Yazar: İSMAİL AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Enflasyon, en yalın hali ile fiyatlar genel seviyesindeki sürekli artış olarak tanımlanabilir. Merkez bankaları, hedeflerinden biri olan fiyat istikrarını sağlamak amacı ile çeşitli para politikası stratejileri uygulamaktadır. Bu bağlamda enflasyon hedeflemesi, söz konusu para politikası stratejilerinden birisidir. Enflasyon hedeflemesi stratejisinde Merkez bankası, rakamsal hedefi belirleyerek kamuoyuna duyurmaktadır. Ayrıca, orta vadeli enflasyon hedefleri doğrultusunda başarıya ulaşma taahhüdünü kamuoyuna ilan etmektedir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de uygulanan enflasyon hedeflemesi stratejisinin etkinliğini, 2006-2023 dönemi için, ARDL analiz yöntemiyle araştırılması olarak belirtilebilir. Çalışmanın birinci bölümünde; enflasyon ve enflasyon hedeflemesi rejimi ile ilgili konunun temel ayrımları açıklanmıştır. İkinci bölümde, Türkiye'de yaşanan enflasyonist süreç ve enflasyon hedeflemesi stratejisinin Türkiye yönünden değerlendirilmesi yapılmıştır. Üçüncü bölümde, enflasyon hedeflemesi stratejisine yönelik teorik ve ampirik literatür ile ilgili bilgiler verilmiştir. Son bölümde ise; çalışmada kullanılan değişkenler arasındaki ilişki ekonometrik olarak incelenerek, elde edilen ampirik bulgular analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Inflation can be defined in its simplest form as a continuous increase in the general price level. Central banks implement various monetary policy strategies in order to ensure price stability, which is one of their goals. In this context, inflation targeting is one of the monetary policy strategies in question. In the inflation targeting strategy, the Central Bank determines the numerical target and announces it to the public. It also announces to the public its commitment to achieving medium-term inflation targets. The purpose of this study can be stated as the investigation of the The Central Bank of the Republic of Türkiye (CBRT) sample for the period 2006-2023 within the scope of the inflation targeting strategy using the ARDL analysis method. In the first part of the study; the basic distinctions regarding the subject of inflation and inflation targeting strategy are explained. In the second part, the inflationary process experienced in Türkiye and the inflation targeting strategy are evaluated from the perspective of Türkiye. In the third part, theoretical and empirical literature studies on the inflation targeting strategy are included. In the fourth part, the relationship between the variables used in the study is examined econometrically and the empirical findings obtained are analyzed.