Nuri Bilge Ceylan sinemasında yalnızlık: Bir otantisite arayışı
Solitude in Nuri Bilge Ceylan's cinema: A search forauthenticity
- Tez No: 935700
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM ÇELİK, PROF. DR. ÇETİN BALANUYE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Sahne ve Görüntü Sanatları, Philosophy, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Genel felsefe yazını içinde“anlam arayışı”ile“insanın sonluluk bilinci”arasında güçlü bir ilişki olduğu ileri sürülmektedir. İkinciyle yüzleşmenin güçlüğü genel olarak tüm felsefe tarihinde, özellikle de 20. yüzyıl varoluşçuluğu kapsamında kendisini özel bir yalnızlık deneyimi biçiminde göstermektedir. İnsan, sonluluk bilincinin ıstıraplı etkisi karşısında, bir anlamda, kalabalıklar içinde bile yalnızdır. Ne var ki yine felsefe tarihi açısından bakıldığında, özellikle Nietzsche açısından sonluluk bilinciyle ilişkili bu tür bir yalnızlık deneyimi, bireyin otantik gelişimi için yeterli değilse de zorunlu bir aşamadır. Bir başka deyişle, Nietzsche'de otantik yaşama sanatında olgunlaşmanın yolu, kendi sonluluğunu“olumlayan”bir yalnızın içinden geçmektedir. Nuri Bilge Ceylan sineması bu tartışmada kendisini nasıl konumlandırır? Bu çalışmada 20. yüzyılın sonu ile 21. yüzyılın ilk çeyreğine on film sığdıran yönetmenin hemen hemen tüm işlerinde Nietzscheci bir anlamda“bengi dönüş”gerçekleştiren kavramın“yalnızlık”olduğu ileri sürülmüş ve otantik bir yaşama deneyiminin olanaklılık koşulunun modern bireyin yalnızlık deneyimiyle yüzleşmesi olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In general philosophy literature, it is argued that there is a strong relationship between the“search for meaning”and“human consciousness of finitude.”The difficulty of confronting the latter manifests itself in the form of a special experience of loneliness throughout the history of philosophy, and especially within the scope of 20th century existentialism. In the face of the painful effect of the consciousness of finitude, man is, in a sense, alone even in crowds. However, again from the perspective of the history of philosophy, especially for Nietzsche, such an experience of loneliness related to the consciousness of finitude is a necessary, if not sufficient, stage for the authentic development of the individual. In other words, for Nietzsche, the path to maturation in the art of authentic living is through being a lonely individual who“affirms”his own finitude. How does Nuri Bilge Ceylan's cinema position itself in this discussion? In this study, it is argued that the concept that brings about an“eternal return”in a Nietzschean sense in almost all of the works of the director, who made ten films between the end of the 20th century and the first quarter of the 21st century, is“loneliness”and it is shown that the condition of possibility for an authentic living experience is for the modern individual to confront the experience of loneliness.