Yurdal Tokcan'ın taksimlerinden faydalanılarak üretilmiş etüt ve egzersizlerin ud eğitiminde kullanılabilirliği üzerine bir çalışma
A study on the availability of etudes and exercises in produced by using Yurdal Tokcan's taksim's in ud education
- Tez No: 935701
- Danışmanlar: PROF. DR. ATTİLA ÖZDEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Müzik geleneğimizin iki ana türünden birisi olan klasik Türk müziği, özellikle XX. yy. ortalarına kadar meşk yoluyla aktarımı yapılmış hem sözlü hem de çalgısal repertuvara sahip bir müzik türüdür. Nesiller boyunca meşk silsilesi ile aktarımı yapılmış olan klasik Türk müziği geleneğinin çalgısal boyutundaki evrimleşme, özellikle çağdaş dönemde virtüözitenin belirginleşmesiyle de geniş ve derinlikli başka bir aşamaya ulaşmıştır. Bu araştırma, kadim Türk müziği geleneğimizin önemli çalgılarından olan ud ile ilgili geleneksel ve modernin kesiştiği dönemdeki icra anlayışının Osman Yurdal Tokcan özelindeki karakteristiklerine odaklanarak yeni ve yenilikçi eğitim öğretim materyalleri üretebilmeyi ve bunların faydalılığını ölçümlemeyi amaçlamaktadır. Araştırma hem nitel hem de nicel araştırma yöntemlerini bir arada kullanan karma bir yaklaşımı benimsemiştir. Araştırmanın nitel boyutunda, lisans düzeyinde eğitim veren sekiz ud eğitimcisi ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış; ud eğitiminde etüt ve egzersiz kullanımına dair görüşleri ile kullandıkları öğretim yaklaşımları, karşılaştıkları zorluklar ve bu zorlukların aşılmasına yönelik çözüm önerileri hakkında veriler toplanmıştır. Görüşmelerden elde edilen nitel veriler, içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiş ve temalara göre kategorize edilerek bulgular haline sunulmuştur. Araştırmanın nicel boyutunda ise üst düzey icracılığı ile çağdaş dönem ud sanatçıları arasında yer alan Osman Yurdal Tokcan'ın 15 farklı makamda gerçekleştirdiği 15 ayrı taksimdeki çeşitli motiflerden ud eğitimine özel etütler ve egzersizler geliştirilerek bu etüt ve egzersizlerin öğrencilerin teknik becerilerine olan katkılarını ölçmek amacıyla lisans düzeyindeki dört ud öğrencisiyle 15 hafta süren tek gruplu ön test son test desenli bir deneysel süreç yürütülmüştür. Deneysel süreçte kaydedilen öğrenci performansları alan uzmanları tarafından değerlendirilerek puanlanmış ve öğrencilerin udda sağladıkları gelişimler anlamlılık düzeyi açısından analiz edilmiştir. Araştırmanın nitel verilerinden elde edilen sonuçlarına göre ud eğitimcileri etüt ve egzersizlerin faydalılığına inanmakta ancak bu kapsamda yeterince materyal olmadığını düşünmektedirler. Nicel verilerden elde edilen sonuçlara göre de öğrencilerin egzersizlere dayalı deneysel süreç içinde ve sonucunda ud çalma becerilerinde anlamlı bir gelişim gösterdikleri, özellikle sağ eldeki kazanımların daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak ud eğitiminde yeni ve yenilikçi teknik yaklaşımların geleneğin yaşatılması ve temsiliyeti açısından önemli olduğu ve bu doğrultuda yapılacak çalışmaların nicel ve nitel boyutta geliştirilmesinin gerekli olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Classical Turkish music, one of the two main branches of our musical tradition, was primarily transmitted through the meşk (oral transmission) method until the mid-20th century. This musical genre possesses both vocal and instrumental repertoires. The instrumental dimension of the classical Turkish music tradition, which has been passed down through generations via meşk, has evolved significantly, particularly in the contemporary period, with the increasing emphasis on virtuosity, reaching a broader and deeper level. This study focuses on the characteristics of performance style in the intersection of traditional and modern oud playing, specifically through the example of Osman Yurdal Tokcan. The research aims to develop innovative educational materials for oud instruction and assess their effectiveness. The study adopts a mixed-methods approach, incorporating both qualitative and quantitative research techniques. In the qualitative phase, semi-structured interviews were conducted with eight undergraduate oud instructors to gather insights into their perspectives on the use of etudes and exercises in oud education, their teaching approaches, the challenges they encounter, and potential solutions. The qualitative data obtained from these interviews were analyzed through content analysis and categorized into themes to present findings. In the quantitative phase, 15 etudes and exercises were developed based on various motifs extracted from Osman Yurdal Tokcan's improvisations (taksims) in 15 different maqams. These etudes and exercises were tested with four undergraduate oud students over a 15-week experimental process, employing a one-group pre-test/post-test design to measure their impact on students' technical skills. The recorded student performances during the experimental process were evaluated and scored by experts, and their technical improvements on the oud were statistically analyzed for significance. Findings from the qualitative data indicate that oud educators acknowledge the importance of etudes and exercises in oud training but believe that there is an insufficient amount of structured educational material available. The quantitative results demonstrate that students showed significant improvement in their oud-playing skills, particularly in right-hand technique, as a result of the experimental process based on exercises. In conclusion, the study highlights the importance of incorporating innovative technical approaches into oud education for the preservation and representation of tradition. It also emphasizes the necessity of conducting further qualitative and quantitative research to enhance the effectiveness of oud instruction.