Hipertansiyon tanısı olan hastaların yaşam doyumlarının ve kronik hastalığa uyum durumlarının değerlendirilmesi
The evaluation of chronic illness adaptation and life satisfaction of patients who have hypertension diagnosis
  1. Tez No: 935702
  2. Yazar: MAHMUT ALAÇAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU KAYHAN TETİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Amaç: Hipertansiyon; sürekli kan basıncı yüksekliğinin olduğu, ciddi komplikasyonların görüldüğü tüm dünyada sıklığı giderek artan önemli bir toplum sağlığı sorunudur. Özellikle vücudumuzdaki tüm damar sistemlerini etkileyebildiğinden oldukça hayati komplikasyonlara neden olabilmektedir. Yaşam kalitesi kişilerin hedefleri ve beklentileri ile bağlantılı olarak, yaşadıkları kültür ve değer yargılarının bütünü içinde durumlarını algılama biçimidir. Özellikle kronik hastalık varlığı bireylerin yaşam kalitesini bozabilmektedir. Bu çalışmada da 65 yaş üzeri HT tanısı olan hastalarının kronik hastalığa uyum durumlarını ve mevcut hastalıklarının yaşam doyumlarını nasıl etkilediği değerlendirmektedir. Materyal ve Metot: Kesitsel olarak planlanan çalışmada yürütücüler tarafından literatür baz alınarak oluşturulmuş sosyodemografik veri formu ile Yaşam Doyum Ölçeği ve Kronik Hastalıklara Uyum Ölçeği Kullanılmıştır. Çalışmaya, Mart-Aralık 2020 döneminde, Malatya Yeşilyurt TECDE Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı Hipertansiyon hastalarında 201 gönüllü katılmıştır Veriler ortanca (min-maks) ve sayı (yüzde) ile verildi. Normal dağılıma uygunluk Shapiro Wilk testi ile yapıldı. İstatistik analizlerde Kruskal Wallis testi, Mann-Whitney U testi, Pearson ki-kare testi, Yatesin düzeltmeli ki-kare testi ve Fisher' in kesin ki-kare testi uygun olan yerlerde kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Hypertension in which persistent high blood pressure and serious complications are seen is an important public health problem increasingly in the World. As it affects whole vascular system, it may cause pretty serious vital complications. Quality of life is the way that people perceive their situation in connection with their goals and expectation within the whole of their culture and value judgments. Especially the presence of chronic diseases can impair the quality of life of individuals. In this study, how hypertension affects adaptation status and life satisfaction of patients over 65 years were evaluated. Materials and Methods: In this cross-sectional study, sociodemographic form and the Life Satisfaction and Chronic Diseases Adaptation Scales based on the literature were used. Two hundreds and one (201) volunteer hypertensive patients who were registered in Yeşilyurt Tecde Family Health Center and applied between March and December 2020 were included in the study. Data were given as median (min-max) and percentage. The conformity to normal distribution was made by Shapiro Wilk test. For statistical analysis, Kruskal Wallis test, Mann-Whitney U test, Pearson chi-square test, Yatesin corrected chi-square test and Fisher's exact chi-square test were used where appropriate.