Futbolcularda yorgunluk sonrası uygulanan aktif ve pasif toparlanma protokollerinin değerlendirilmesi
Evaluation of active and passive recovery protocols applied after training
- Tez No: 935710
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT GÜDER, DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmanın amacı, kadın futbolcularda yorgunluk sonrası uygulanan aktif ve pasif toparlanma protokollerinin etkilerini değerlendirmektir. Araştırmaya, farklı zamanlarda 10 kadın futbolcu (n=10) dahil edilerek, 10x20 m tekrarlı sprint protokolü sonrasında aktif ve pasif toparlanma protokolleri uygulanmıştır. Protokoller öncesinde katılımcılardan boy uzunluğu (BU), vücut ağırlığı (VA), beden kitle indeksi (BKİ), şut hızı (ŞH), 20 m sprint süresi (SS) ve istirahat laktat (LA) düzeyleri ölçülmüştür. Aktif ve pasif toparlanma protokolleri, rastgele sıralamayla ve 48 saatlik aralıklarla gerçekleştirilmiştir. Aktif toparlanma protokolünde, katılımcıların 20 m SS referans alınarak hızlarının %50'sinde 20 saniye boyunca düşük yoğunluklu koşu yapmaları istenmiştir. Pasif toparlanma protokolünde ise, katılımcılar bitiş çizgisini geçtikten sonra hızlarını düşürerek başlangıç noktasına hafif tempoda yürüyerek geri dönmüştür. 10x20 m tekrarlı sprint protokolü süresince kalp atım hızı (KAH), algılanan zorluk derecesi (AZD) ve sprint süreleri (SS) takip edilmiştir. Protokollerin hemen ardından ŞH ve LA ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, 10x20 m tekrarlı sprint protokolü sonrasında aktif ve pasif toparlanma grupları arasında ŞH (ön), LA (istirahat), toplam sprint süresi (TSS) ve AZD (1-7) değişkenlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlemlenmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the effects of active and passive recovery protocols applied after fatigue in female football players. A total of 10 female football players (n=10) participated in the study at different time points, undergoing active and passive recovery protocols following a 10x20 m repeated sprint protocol. Before the application of the recovery protocols, participants' body height (BU), body weight (VA), body mass index (BMI), shot speed (ŞH), 20 m sprint time (SS), and resting lactate (LA) levels were measured. Active and passive recovery protocols were performed randomly at a 48-hour interval. In the active recovery protocol, participants were instructed to perform low-intensity running at 50% of their 20 m sprint speed for 20 seconds. In the passive recovery protocol, participants gradually reduced their speed after crossing the finish line and walked back to the starting point at a light pace. Throughout the 10x20 m repeated sprint protocol, heart rate (HR), rating of perceived exertion (RPE), and sprint times (SS) were monitored. Immediately after the protocols, shot speed (ŞH) and lactate (LA) measurements were taken. According to the study findings, no statistically significant differences were observed (p>0.05) between active and passive recovery groups in terms of pre-test shot speed (ŞH), resting lactate (LA), total sprint time (TSS), and RPE (1-7).