Artırılmış gerçeklik teknolojisinin kalıpçı ustaları tarafından merdiven kalıbı uygulamasında kullanılmasının, ustaların uzamsal algılarına, uygulama sürelerine ve uygulama hatalarına etkilerinin incelenmesi
Investigating the effects of using augmented reality technology on the spatial perception, installation times and installation errors of formwork masters in staircase formwork installation
  1. Tez No: 935711
  2. Yazar: İLKER BAKİ ALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BASRİ BAŞAĞA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapım-Proje Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
İnşaat sektörü ekonominin lokomotifi olarak isimlendirilen önemli bir sektördür. Ancak inşaat sektörü hem dijitalleşme konusunda hem de emek verimliliğini artırma konusunda diğer sektörlerin gerisinde kalmıştır. Son yılların gelişen teknolojisi olan artırılmış gerçeklik teknolojisi inşaat mühendisliğinin dijitalleşmesi ve emek verimliliğinin artması için bir fırsattır. Ancak literatürde teknolojinin inşaat sahasında montaj aşamasında kullanılması ile ilgili yeterince araştırma yapılmamıştır. Özellikle inşaat sektörünün ana iş kollarından olan beton kalıbı uygulamasına artırılmış gerçeklik teknolojisinin uyumu ile ilgili yeterli çalışma bulunmamaktadır. Tez çalışmasının amacı artırılmış gerçeklik teknolojisini ahşap kalıbı montajı uygulamasına uyarlayarak, kalıpçıların montaj süresini ve yaptıkları hata miktarını düşürmektir. Çalışma kapsamında Hololens 2 artırılmış gerçeklik gözlüğüne uyumlu yazılım geliştirilmiştir. Toplam yirmi sekiz katılımcı ile gerçekleştirilen saha çalışmaları sonucunda elde edilen bulgular ve yapılan analizler sonucunda artırılmış gerçeklik teknolojisinin kalıp uygulama süresini kısalttığı ve hata miktarını azalttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The construction industry is a crucial sector often referred to as the locomotive of the economy. However, it has lagged other industries in terms of digitalization and improving labor productivity. Augmented reality technology, a rapidly evolving innovation in recent years, presents an opportunity for the digitalization of civil engineering and the enhancement of labor efficiency. However, there is a lack of sufficient research in the literature on the use of this technology during the assembly phase in construction sites. In particular, there are not enough studies on the adaptation of augmented reality technology to formwork applications, which is one of the core areas of the construction industry. The aim of this thesis is to adapt augmented reality technology to the assembly of wooden formwork, thereby reducing both the assembly time and the number of errors made by form workers. As part of the study, software compatible with the Hololens 2 augmented reality headset was developed. Field studies were conducted with a total of twenty-eight participants, and the findings and analyses demonstrated that augmented reality technology reduces the duration of formwork installation and minimizes errors.