Ev kadınlarında toplumsal cinsiyet rolleri tutumu, ruhsal durum ve eş-bağımlılığı arasındaki ilişki
Ender roles in housewives examining the impact on co-dependency and mental state
  1. Tez No: 935715
  2. Yazar: ÖZNUR AKMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLGÜN DURAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Toplumun kadınlara ait kıldığı rol ve sorumluluklar vardır. Bu rol sorumluluklar kadının ruhsal durumunu ve eş-bağımlılığını etkileyebilmektedir. Araştırma, ev kadınlarında toplumsal cinsiyet rolleri tutumu, ruhsal durum ve eş-bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırma 15 Aralık 2022- 15 Ocak 2023 tarihleri arasında, İstanbul ili Pendik ilçesinde bulunan Anne Çocuk Eğitim Merkezlerine (AÇEM) gelmekte olan 158 ev kadının katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Veriler“Kişisel Bilgi Toplama Formu”,“Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği (TCRTÖ)”,“Genel Sağlık Anketi-12 (GSA-12)”ve“Eş-Bağımlılık Belirleme Ölçeği (EşBBÖ)”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, t ve ANOVA testleri, pearson korelasyon analizi ve bağımlı değişken üzerinde etkili olan faktörlerin incelenmesinde ise lineer regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
INTODUCTION AND AIM: There are roles and responsibilities that society assigns to women. These role responsibilities can affect women in terms of co-dependency and psychological aspects. The study was conducted to examine the relationship between gender role attitudes, mental state and co-dependency in housewives. METHOD AND MATERIAL: The study was conducted between December 15, 2022 and January 15, 2023 with the participation of 158 housewives attending Mother and Child Education Centers (AÇEM) in Pendik district of Istanbul. The data were collected using the“Personal Information Collection Form”,“Gender Roles Attitude Scale”,“General Health Survey-12”and“Co-dependency Determination Scale”. Descriptive statistics, t and ANOVA tests, Pearson correlation analysis and linear regression analysis were used to analyze the factors affecting the dependent variable.