Glaucocalyxin a'nın akciğer hücre hattında TGF BETA 1/SMAD sinyal yolağı üzerinden epitelyal formdan mezenkimale geçiş süreci üzerine etkisi
Effect of glaucocalyxin a on the transition from epithelial form to mesenchymal via TGF BETA 1/SMAD signalling pathway in lung cell line
- Tez No: 935739
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY BOSTANCIERİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Amaç: Epitelyal mezenkimal geçiş; embriyogenez gibi fizyolojik süreçlerde görev almakla birlikte fibrotik değişiklikler, kanser ve metastaz gibi patolojik olaylarda da fonksiyon gören bir mekanizmadır. Rabdosia japonica, Doğu Asya geleneksel tıbbında antiinflamatuar, antitümoral ve antifibrotik özelikleri bakımından yaygın kullanılan bir bitkidir. Glaucocalyxin A, bu bitkide bulunan diterpenoid grubu bileşiklerden biridir. Çalışmamızda Glaucocalyxin A'nın TGF- β ile etkinleştirilmiş EMT sürecine etkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda A549 insan akciğer adenokanseri hücrelerine TGF- β verilerek EMT süreci indüklenmiştir ve Glaucocalyxin A'nın EMT sürecine etkileri yara yeri deneyi, immünositokimyasal boyama ve PCR analizi ile incelenmiştir. Bulgular: Yara yeri deneyinde TGF- β'nın hücre göçünü hızlandırdığı, buna karşılık Glaucocalyxin A'nın bu durumu önlemeye çalıştığı izlenmiştir. İmmünositokimya ve PCR deneylerinde TGF- β grubunda E-cadherin düzeyinin düştüğü, N-cadherin ve vimentin düzeyinin artarak EMT sürecinin oluştuğu görülmüştür. Glaucocalyxin A'nın ise bu süreci tersine çevirdiği gözlenmiştir. Ek olarak Glaucocalyxin A'nın TGF- β grubunda artan pSMAD 2/3'ü baskıladığı ve SMAD 2 ile SMAD 3 mRNA miktarını azalttığı saptanmıştır. Ayrıca Glaucocalyxin A'nın TGF- β ile artan NLRP3 ekspresyonunu düşürdüğü görülmüştür. Bu veriler, Glaucocalyxin A'nın TGF- β1/SMAD yolunu baskıladığını, ek olarak NLRP3 seviyesinde düşüş sağlayarak antiinflamatuar etkinlik gösterebileceğini düşündürmektedir. Sonuç: Bu veriler, Glaucocalyxin A'nın TGF- β ile etkinleştirilmiş EMT'yi önlemeye çalıştığını ve hücrelerin epitelyal formlarının korunarak mezenkimal fenotipe geçişini engellemeye katkı sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Epithelial mesenchymal transition is a mechanism that functions in physiological processes such as embryogenesis, but also in pathological events such as fibrotic changes, cancer and metastasis. Rabdosia japonica is widely used in East Asian traditional medicine for its anti-inflammatory, antitumoral and antifibrotic properties. Glaucocalyxin A is one of the diterpenoid group compounds found in this plant. In our study, we aimed to investigate the effect of Glaucocalyxin A on TGF- β-activated EMT process. Materials and methods: In our study, A549 human lung adenocarcinoma cells were treated with TGF- β to induce EMT process and the effects of Glaucocalyxin A on EMT process were examined by wound assay, immunocytochemical staining and PCR analysis. Results: In the wound site experiment, it was observed that TGF- β accelerated cell migration, whereas Glaucocalyxin A tried to prevent this situation. In immunocytochemistry and PCR experiments, it was observed that E-cadherin level decreased, N-cadherin and vimentin levels increased and EMT process occurred in TGF- β group. Glaucocalyxin A was observed to reverse this process. In addition, Glaucocalyxin A suppressed p-SMAD 2/3, which increased in the TGF- β group, and decreased the amount of SMAD 2 and SMAD 3 mRNA. In addition, Glaucocalyxin A decreased NLRP3 expression, which was increased by TGF- β. These data suggest that Glaucocalyxin A suppresses the TGF- β1/SMAD pathway and may have anti-inflammatory activity by decreasing NLRP3 levels. Conclusion: These data suggest that Glaucocalyxin A works to prevent TGF- β-activated EMT and may contribute to prevent the transition of cells to a mesenchymal phenotype by preserving their epithelial form.