Adolesanlarda internet bağımlılığı ve depresyon ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of internet addiction and depression in adolescents
- Tez No: 935738
- Danışmanlar: PROF. DR. AYFER GÖZÜ PİRİNÇÇİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmamızda, 10-18 yaş grubu adolesanların internet kullanım özellikleri, bağımlılık düzeyleri, depresyon ve bazı sosyodemografik özellikler ile ilişkisinin incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Prospektif olarak yürütülen bu çalışma 15.10.2020-15.01.2021 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Adolesan Polikliniği'ne başvuran 10-18 yaş grubu araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden 300 adolesanda yapılmıştır. Çalışmamızda Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği, Sosyodemografik veri Formu, Çocukluk için Depresyon Ölçeği kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların cinsiyetleri değerlendirildiğinde %62,3'ü erkek, %37,7' si kız idi. Katılımcıların yaş ortalaması (±S.D) 15,02±1,74 (median:15, min-max:10-18) idi. Eğitim durumları değerlendirildiğinde %21 ortaöğretim, %79 lise öğrencisiydi. Katılımcıların çoğu ailesiyle yaşamaktaydı (%95). Aile gelirine göre değerlendirildiğinde %38,7'si asgari ücret ve altı iken, %61,3'ü asgari ücretliydi. Katılımcıların %97'si internet kullanmakta iken, %3'ü internet kullanmamaktaydı. Katılımcıların internet bağımlılık skoru median 36 (2-91), depresyon skoru median 27 (2-54) olarak saptandı. İnternet kullanan katılımcılar 3 gruba (Normal internet kullanıcısı, Riskli internet kullanıcısı, Bağımlı internet kullanıcısı) ayrılmıştır. Katılımcıların 227'si (%75.6) normal internet kullanıcısı, 54'ü (%18) riskli internet kullanıcısı, 10'u (%3,4) internet bağımlısı idi. Sonuç: Çalışmamızda normal internet kullanıcıları, riskli internet kullanıcısı ve bağımlı internet kullanıcılarında depresyon açısından gruplar arasında bir fark saptanmadı. Ancak internet bağımlılığı skoru ile depresyon skoru arasında istatistiksel olarak pozitif yönde ve düşük-orta düzeyde anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Sonuçta çalışmamızda internet bağımlılığının depresyona neden olduğu sonucu çıkarılamasa da internet bağımlılık skoru arttıkça, depresyon skoruda arttığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: In this study, it was aimed to examine the relationship between 10-18 age group adolescents' Internet usage characteristics, addiction levels, depression, and some sociodemographic characteristics. Material and Method: This prospective study was conducted with 300 adolescents aged 10-18 who applied to Dicle University Faculty of Medicine Child Adolescent Polyclinic between 15.10.2020-31.11.2020, who accepted to participate in the study on a voluntary basis. Young's Internet Addiction Scale, Sociodemographic Data Form, Childhood Depression Scale were used in our study. Results: When the gender of the participants was evaluated, 62.3% were male and 37.7% were female. The mean age (± S.D) of the participants was 15.02 ± 1.74 (median: 15, min-max: 10-18). When their educational status was evaluated, 21% were secondary school students and 79% high school students. Most of the participants were living with their families (95%). When evaluated according to family income, 38.7% of them had a minimum wage, and below, 61.3% of them had minimum wage. While 97% of the participants were using the internet, 3% were not using the internet. The median score for Internet addiction of the participants was 36 (2-91), and the median score for depression was 27 (2-54). Participants using the internet are divided into 3 groups (Normal internet user, Risky internet user, Dependent internet user). Of the participants, 227 (75.6%) were normal internet users, 54 (18%) were risky internet users, 10 (3.4%) were internet addicts. Conclusion: In our study, no difference was found between the groups in terms of depression in risky internet users, addicted internet users, and normal internet users. However, a positive and statistically low-moderate significant correlation was found between internet addiction score and depression score. In conclusion, although it could not be concluded in our study that internet addicts cause depression, it was found that as the internet addiction score increased, the depression score increased.