Sakrokoksigeal pilonidal sinüs tanısıyla ameliyat edilen hastalarda nüksü etkileyen faktörler
Factors affecting recurrence in patients operated with the diagnosis of sacrocoxygeal pilonidal sinus
- Tez No: 935742
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARDA IŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Pilonidal sinüs hastalığı toplumumuzda sık görülen; asemptomatik, akut kronik formları olabilen; sosyal hayatı etkileyen bir hastalıktır. Ne yazık ki günümüzde hala etkin ve geçerli bir tedavi protokolü benimsenememiştir. Çalışmamızın amacı, kliniğimizde pilonidal sinüs hastalığı nedeniyle tedavi edilen hastalarda etyolojik faktörleri ve ameliyat tekniklerini inceleyip; nüksün az olduğu etkin tedavi belirleyebilmektir. Gereç Ve Yöntem: Çalışmamız Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi (EBYU) Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Kliniği'ne Ocak 2013-Kasım 2020 tarihleri arasında tedavi için başvuran ve pilonidal sinüs tanısı konulan 297 hasta retrospektif olarak incelendi. Bu hastalara çeşitli etyolojik faktörlerle (şikayeti, şikayet süresi, özgeçmiş, soygeçmiş, apse öyküsü, BMI…) ilgili sorular soruldu. Sonrasında opere olan hastaların 75 tanesine ulaşıldı. Bu 75 hastanın 6 tanesinin nüks pilonidal sinüs nedeniyle yeniden opere olduğu öğrenildi. Bu veriler ikili değişken (nüks var, nüks yok) olduğu için Binary Lojistik Regresyon analizini; bu analiz ile bağımlı değişkendeki nüks olma durumunu kaç kat artırıp azalttığı hesaplandı, bazı değerlendirmeler için de ki-kare analizi, korelasyon analizi, optimal ölçekleme yöntemini kullanıldı. Bulgular: Nüks pilonidal sinüs hastalığının etyolojik faktörlerle ilişkisi incelendiğinde; nüksün sigara içme, apse öyküsü, haftalık banyo yapma sayısı ile ilişkisi olmadığı; erkek cinsiyette olanların, ters l flep dışındaki tedavi seçenekleri ile tedavi olanların, BMI yüksek olanların, sinüs sayısı multipl olanların daha çok nüks olduğu; anal kanala 5 cm'den yakın piti olanların, şikayet süresi 1 aydan çok 1 yıldan az olanların, spesmen volümünü iki farklı değer olarak karşılaştırdık; 5 cc'den çok ve 20 cc den çok olanların, makat traşı yapanların daha az nüks olduğu tespit edildi. Sonuç: Çalışmamızda etyolojik faktörler ile nüks arasındaki ilişki değerlendirildi. Bu değerlendirmenin sonucunda pilonidal sinüs hastalığında; şikayet süresinin uzun olması, kişisel hijyen, obezite, komplike pilonidal sinüs, gibi etyolojik faktörlerin daha fazla nükse sebep olduklarını tespit ettik.
Özet (Çeviri)
Aim: Pilonidal sinus disease is common in our society; asymptomatic, which can have acute chronic forms; It is a disease that affects social life. Unfortunately, an effective and valid treatment protocol has not been adopted today. The aim of our study is to examine the etiological factors and surgical techniques in patients treated for pilonidal sinus disease in our clinic; It is to determine effective treatment with low recurrence rate. Materials and Methods: Our study retrospectively analyzed 297 patients diagnosed with pilonidal sinus and admitted to Erzincan Binali Yıldırım University (EBYU) Faculty of Medicine, Department of General Surgery between January 2013 and November 2020 for treatment. These patients were asked questions about various etiological factors (complaint, duration of complaint, history, family history, abscess history, BMI…). Afterwards, 75 of the operated patients were reached. It was learned that 6 of these 75 patients were re-operated for recurrent pilonidal sinus. Since these data are binary variables (recurrence, no recurrence), Binary Logistic Regression analysis; With this analysis, it was calculated how many times it increased or decreased the recurrence rate in the dependent variable. Chi-square analysis, correlation analysis, and optimal scaling method were used for some evaluations. Results: When the relationship between recurrent pilonidal sinus disease and etiological factors is examined; relapse was not associated with smoking, abscess history, number of weekly baths; those who were male, treated with treatment options other than reverse flap, those with high BMI, and those with multiple sinuses had more recurrences; We compared the specimen volume of those with a pit closer than 5 cm to the anal canal, with a complaint duration of less than 1 month more than 1 month, as two different values; It was determined that those who had more than 5 cc more than 20 cc and those who shaved anus had less recurrence. Conclusion: In our study, the relationship between etiological factors and recurrence was evaluated. As a result of this evaluation, in pilonidal sinus disease; We found that etiological factors such as long duration of complaints, personal hygiene, obesity, complicated pilonidal sinus cause more recurrences.