Pilonidal sinüs tedavisinde Limberg flep ile primer kapama tekniklerinin karşılaştırılması
The comparison of Limber flep to primary sutures technique in the treatment of pilonidal sinus
  1. Tez No: 203882
  2. Yazar: ERDAL CÜCÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM TAÇYILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Giriş: Pilonidal sinüs en sık sakrocoksigeal bölgede rastlanan ve günlük aktivite ve yaşam konforunu etkileyen bir hastalıktır. Bu hastalığın tedavisinde çok sayıda cerrahi teknik ve tıbbi metod tanımlanmıştır. Bu prospektif çalışmada kliniğimizde 2 farklı cerrahi tedavi metodu uygulanan pilonidal sinüslü olguların takip sonuçlarını sunmayı amaçladık.Hastalar ve Yöntem: Mayıs 2005- Mayıs 2007 tarihleri arasında plinoidal sinüs nedeniyle rhomboid eksizyon- limberg flep kapama veya eksizyon primer kapama yapılan 123 olgu prospektif olarak incelendi. Grup 1 Limberg flep uygulanan olgular, grup 2 ise primer kapama uygulanan olgulardan oluşmaktaydı. Olgular postoperatif komplikasyon ve nüks açısından değerlendirildi.Bulgular: Çalışmamızda 109 erkek olmak üzere 123 olgu mevcuttu. Postoperatif komplikasyonlar incelendiğinde; en sık seroma (n=10) ve enfeksiyon (n=9) ile karşılaşıldı. Postoperatif komplikasyonlar incelendiğinde gruplar arasında anlamlı farklılık saptandı (p=0.012). Grup 1 `de 14,7±4,4 ay, grup 2' de ise 14,6±4,3 ay olgular nüks yönünden takip edildi. Nüks eden olgulara bakıldığında grup1'de bir olguda, grup 2'de ise sekiz olgu tespit edildi. Her iki grupta hastalık nüksü açısından önemli istatistikî fark mevcuttu (p=0,009).Sonuç: Bu çalışma ile pilonidal sinüs tedavisinde primer kapama ve Limberg flep yöntemleri karşılaştırıldı. Primer kapama tekniği ile daha fazla enfeksiyon ve nüks oranı saptandı. Postoperatif ağrı, işe dönüş açısından fark saptanmadı. Son yıllarda giderek popülarite kazanan flep yöntemlerinden olan Limberg flep tekniği, gerek düşük enfeksiyon oranı, gerekse kabul edilebilir nüks oranı ile pilonidal sinüs tedavisinde etkin kullanabilecek bir tekniktir.
Özet (Çeviri)
Background: pilonidal sinus is commonly encountred in the sacrococcygeal areas and effects daily activities and life quality. Several surgical tecniques and methods have been explained for the treatment of pilonidal sinus. In this prospecive study, we aim to present the results of 2 different surgical methods that we applied.Patients and methods: 123 patients with pilonidal sinus were operated between may 2005- may 2007 in our clinics. Patients divided into two groups: in group 1 (n = 65), rhomboid excision of tissue was applied and wound was closed with Limberg flep. In group 2 (n =58), after excision, wound was primarily closed. All patients were evaluated for post operative complication and recurrence.RESULTS: 109 of patients were male and remaning female. patients were followed up 14,7±4,4 months in group 1 and 14,6±4,3 months in group 2. the most common postopeative complications were seroma and infection in the both groups. Recurence rate was more common in group 2 (n:8) when compared to group 1 (n: (p=0,009). There was no diffirences beetwen groups as for as postoperative pain and time to return to work is concerned.Conclusion: recurrence was noticed more commonly in the patients with primary repair compared to Limberg flep repair. We arrived to the conclusion that Limberg flep repair is a good teqniques for the repair of pilonidal sinus disease due to less recurrence rate and infection rate.