Gliserinin karbonat esterine enzimatik dönüşümü
Enzymatic conversion of glycerin to carbonate ester
- Tez No: 935746
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN KAPUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Kimya Mühendisliği, Biochemistry, Biotechnology, Chemical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Son yıllarda gliserin üretiminin sürekli artması hali hazırda var olan gliserin pazarını etkilemiş ve gliserinin katma değerli ürünlere dönüştürme ihtiyacını arttırmıştır. Gliserin karbonat (GlyC), gliserinin katma değerli bir ürünü olup, gliserin ve dimetil karbonatın transesterleşme tepkimesi sonucunda elde edilmektedir. Çözücü, katkı maddesi, monomer ve kimyasal ara maddesi olarak çok amaçlı kullanıma sahip olan GlyC, kimya sanayi, inşaat sektörü ve ilaç sanayi için önemlidir. Bu tez çalışmasında, hem Noopazyme kullanılarak üretim ortamında silika jel varlığında ve silika jel olmadan gliserin ve dimetil karbonattan GlyC üretimi, hem de kitosan temelli desteğe tutuklanan Candida antarctica lipaz B (CalB) ve Aspergillus oryzae (Novozyme 51032) lipazları kullanılarak ultrasonik destekli GlyC üretimi amaçlanmıştır. Deneyler sıcaklık ve karıştırma hızı kontrollü inkübatör ortamında kesikli olarak gerçekleştirilmiştir. Ultrasonik destekli GlyC üretimine, sıcaklık (50-70 ℃), Gly/DMC mol oranı (1:2-1:10), enzim derişimi (5- 25% wt/v) ve tepkime süresinin (2h-24h) etkileri araştırılmıştır. Ultrasonik banyo kullanımı tepkime girdilerinin homojen karışım oluşturmasına ve kütle aktarımına katkıda bulunmuş, her iki enzimle geleneksel karıştırma ile elde edilenden daha fazla GlyC üretilmiştir. Belirlenen en iyi üretim koşullarında Aspergillus oryzae lipazı ile daha yüksek GlyC üretimi (CalB için %58.9 wt, ve Aspergillus oryzae için %67.9 wt) elde edilmiştir. Novozyme 51032 enziminin, GlyC üretiminde CalB enzimine göre daha etkili olması nedeniyle, bu alanda alternatif bir biyokatalizör olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
The continuous increase in glycerin production in recent years has affected the existing glycerin market and increased the need to convert glycerin into value-added products. Glycerin carbonate (GlyC) is a value-added product of glycerin and is obtained from the transesterification reaction of glycerin and dimethyl carbonate. GlyC, which has multipurpose uses as solvent, additive, monomer and chemical intermediate, is important for the chemical industry, construction industry and pharmaceutical industry. In this thesis, the aim was to produce glycerol carbonate (GlyC) from glycerin and dimethyl carbonate using Noopazyme in the presence and absence of silica gel in the production medium, as well as to produce GlyC with ultrasonic assistance using Candida antarctica lipase B (CalB) and Aspergillus oryzae (Novozyme 51032) lipases immobilized on a chitosan-based support. The experiments were carried out in a batch mode under controlled temperature and stirring conditions in an incubator. For ultrasonic-assisted GlyC production, the effects of temperature (50-70℃), Gly/DMC mole ratio (1:2-1:10), enzyme concentration (5-25% wt/v) and reaction time (2h-24h) were investigated. The use of an ultrasonic bath contributed to the homogeneous mixing of reaction inputs and improved mass transfer, leading to higher GlyC production compared to conventional stirring with both enzymes. Under the optimized production conditions, it was found that higher GlyC production (58.9 wt% for CalB and 67.9 wt % for Aspergillus oryzae) was achieved with Aspergillus oryzae lipase. Since Novozyme 51032 enzyme is more effective in glyceryl carbonate production than CalB enzyme, it can be considered an alternative biocatalyst in this field.