Dalaman (Muğla) planlama birimi'nde erıca manıpulıflora salısb.'in envanteri, üretimi ve amenajman planlarına entegrasyonu
Integration of erica manipuliflora salisb. into inventory, production forest management plans in dalaman (Muğla) planning unit
  1. Tez No: 935747
  2. Yazar: GÖKÇE KALANKAN ÇİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFA AKBULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Botaniği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Türkiye'de odun dışı bitkisel ürünlere (ODBÜ) yönelik yapılan çalışmalar, geleneksel kullanımlarına dair bilgilerinin verilmesi ve listelerinin oluşturulmasıyla sınırlı kalmaktadır. Bunun başlıca nedeni ise envanter ve planlamalarında yaşanan zorluklardır. Bu çalışmada, Dalaman yöresinde arıcılık faaliyetlerinde önem arz eden Erica manipuliflora Salisb. türünün generatif ve vejetatif yollarla üretim olanakları ve yetişme ortamlarındaki alansal varlığı ve amenajman planlarına entegrasyonu üzerine araştırmalar gerçekleştirilmiştir. Türün alansal varlığını belirlemede Line Intercept (çizgi kesişim) yöntemi, alanda var olma olasılığını hesaplamada ise lojistik regresyon analizi kullanılmıştır. Üretim çalışmalarında ise tohum örnekleri, farklı dönemlerde ve tiplerde çelik örnekleri alınmıştır. Çeliklerde köklenme yüzdesi, kök boyu ve kök sayısı ölçümleri yapılmış sonuçlar ANOVA ve Duncan testleri ile analiz edilmiştir. Ayrıca türün orman amenajman planlarına entegrasyonuna sağlamak amacıyla hava fotoğrafı (dron) ve Sentinel-2 uydu görüntüsü sistemleri kullanılmıştır. Araştırma alanında Erica manipuliflora 294,7 ha' lık alanda yayılış göstermiş olup, lojistik regresyon modeline göre ortalama başarı %79,5 olarak tespit edilmiştir. Tohumla üretim çalışmaları başarısız olmuş, ancak çelikle üretimde en yüksek köklenme yüzdesi %75,4 ile 4000 ppm NAA, en uzun kök boyu 8,46 cm ile IBA 2000 ppm + NAA 1000 ppm ve en fazla kök sayısı ise 17,31 adet ile IBA 1000 uygulamasında gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
Studies on non-wood plant products (NWPP) in Türkiye are limited to providing information on their traditional uses and creating lists. The leading cause is the difficulties experienced in their inventory and planning. In this study, research was carried out on the production possibilities of the Erica manipuliflora Salisb. species, which is important in beekeeping activities in the Dalaman region, through generative and vegetative means, and its spatial presence in growing environments and integration into management plans. Line Intersection (line intersection) method was used to determine the areal formations of the species, and logistic regression analysis was used in the calculation of presence in the area. Sample samples, cutting samples were taken in different periods and types in the production processes. The results of rooting percentage, root length and root number measurements in cuttings were analyzed with ANOVA and Duncan tests. In addition, it was aimed to change the forest management plans by using aerial photography (drone) and Sentinel-2 satellite image systems. In the research area, Erica manipuliflora has spread in 294.7 ha area and the average success was determined as 79.5% according to the logistic regression model. Seed production successes were unsuccessful, but in cutting production, the highest rooting percentage was 75.4% with 4000 ppm NAA, the longest root length was 8.46 cm with IBA 2000 ppm + NAA 1000 ppm and the highest root number was 17.31 with IBA 1000.