Ortaokul öğrencilerine yönelik su okuryazarlığı ölçek geliştirme çalışması
Development of a water literacy scale for middle school students
  1. Tez No: 935745
  2. Yazar: ERDİNÇ SEÇKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜNEVVER SUBAŞI ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Canlılar için hayati önem taşıyan suyun sürdürülebilir kullanımında bireylerin su okuryazarı olmaları büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle bu çalışmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin su okuryazarlık seviyelerini belirlemeye yönelik geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı geliştirmektir. Ölçme aracı geliştirilmesinde keşfedici sıralı karma yöntem kullanılmıştır. Ölçme aracı maddeleri literatür taraması ve kompozisyon formu sonucunda elde edilmiştir. Literatür taraması ve kompozisyon formu incelemesi sonucunda toplam 53 maddelik madde havuzu elde edilmiştir. Madde havuzu uzman görüşüne sunulmuş uzman görüşü sonucunda 39 maddelik taslak ölçme aracı elde edilmiştir. Taslak ölçme aracına açımlayıcı faktör analizi yapmak amacıyla gönüllü 330 ortaokul öğrencisine uygulaması yapılmıştır. KMO katsayısı 0.896 ile mükemmele yakın bir değer, Bartlett küresellik test sonucu anlamlı bulunmuştur. Temel bileşenler analizi direct oblimin döndürme yöntemi kullanılarak MSA değeri 0.5'in, madde faktör yük değeri 0.32'nin, ortak varyans değeri 0.30'un ve madde toplam korelasyon değeri 0.30'un üzerinde 3 faktörlü 17 maddelik bir yapı elde edilmiştir. Toplam varyansın %52.958'ini açıklayarak alan yazında kabul edilebilir bir yapı elde edilmiştir. Yapı doğrulayıcı faktör analizi yapılması için gönüllü 301 ortaokul öğrencisine uygulanmıştır. Doğrulayıcı faktör analizi sonucunda madde faktör yükleri 0.30'un, t-değeri 2.56'nın üstünde olduğu ve uyum indekslerinin kabul edilebilir düzeyde olduğu görülmüştür. Ölçek iç tutarlılığı Cronbach Alpha katsayısı ile değerlendirilmiş ve 0.889 değeri ile yüksek düzeyde güvenilirliğe sahip olduğu tespit edilmiştir. Ölçek faktör yapısına betimsel istatistikler uygulanmış ve normal dağılım gösterdiği görülmüştür. Araştırma sonucunda ortaokul öğrencilerine yönelik geçerli ve güvenilir su davranışı, su bilgisi ve su tutumu alt boyutlarından oluşan 17 maddelik su okuryazarlık ölçeği geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Individuals must be water literate in the sustainable use of water, which is vital for living beings. Therefore, this study aims to develop a valid and reliable measurement tool to determine the water literacy levels of middle school students. An exploratory sequential mixed method was used in the development of the measurement tool. The items for the measurement tool were obtained from a literature review and a composition form. As a result of the literature review and composition form review, a pool of 53 items was obtained. The item pool was submitted to expert opinion, as a result of the expert opinion, a draft measurement tool consisting of 39 items was obtained. The draft measurement tool was applied to 330 volunteer middle school students for exploratory factor analysis. The KMO coefficient was found to be close to perfect at 0.896, and Bartlett's sphericity test result was significant. A three-factor, 17-item structure was obtained using the principal component analysis with direct oblimin rotation method, with an MSA value above 0.5, item factor loading above 0.32, common variance above 0.30, and item-total correlation above 0.30. This structure explained 52.958% of the total variance, resulting in an acceptable structure according to the literature. The draft measurement tool was then applied to 301 volunteer middle school students for confirmatory factor analysis. The results of the confirmatory factor analysis showed that the item factor loadings were above 0.30, the t-values were above 2.56, and the fit indices were at an acceptable level. The internal consistency of the scale was evaluated using the Cronbach Alpha coefficient, and it was found to have high reliability with a value of 0.889. Descriptive statistics were applied to the scale factor structure, and it was found to show a normal distribution. As a result of this research, a valid and reliable 17-item water literacy scale, consisting of water behavior, water knowledge, and water attitude subdimensions, was developed for middle school students.