Yeni tiyazolil-pirazolin türevlerinin sentezi ve akciğer ve meme kanserleri üzerine etkileri
Synthesis of new thiazolyl-pyrazoline derivatives and their effects on lung and breast cancers
  1. Tez No: 935749
  2. Yazar: FARIDA REYMOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİLİBRAHİM ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Kanser tedavisindeki son gelişmelere rağmen, küçük hücreli olmayan akciğer kanseri (NSCLC) ve meme kanseri tüm malignitelerden kaynaklanan ölümlerin başlıca nedenleri olmaya devam etmektedir. Epidermal büyüme faktörü reseptörü (EGFR), hücre çoğalması, apoptoz ve anjiyogenezde rol oynayan yolların önemli bir aracısıdır. Bu nedenle, aşırı ekspresyonu NSCLC ve meme kanseri dahil olmak üzere çeşitli kanser türlerini tetikler. Mevcut çalışmada, yeni pirimidin-temelli bileşikler (şalkon türevi (B-4), pirazolin-karbotiyoamit (B-9) ve pirazolin-tiyazol hibritleri (BH1-7)) sentezlenmiştir. Daha sonra bu bileşikler A549 NSCLC ve MCF-7 meme kanseri hücrelerine karşı sitotoksisite açısından test edilmiştir. Bu bileşikler arasından B-4, standart ajan lapatinibe (MCF-7 için IC50 = 9.71 ± 1.12 µM; A549 için IC50 = 18.21 ± 3.25 µM) kıyasla her iki hücreye karşı da önemli sitotoksisite göstermiştir (MCF-7 için IC50 = 6.70 ± 1.02 µM; A549 için IC50 = 20.49 ± 2.7 µM). B-4'ün Jurkat lösemik T hücreleri ile periferik kan mononükleer hücreleri (PBMC'ler) (sağlıklı) arasındaki antikanser potansiyelinin seçici olduğu bulunmuştur. Mekanistik olarak, B-4 ile muamele edilen A549 ve MCF-7 hücreleri sırasıyla %11,9'u ve %10,2'si apoptoza uğramıştır ve B-4, 10 μM konsantrasyonda %46 EGFR inhibisyonu yapmıştır. İndüklenmiş uyum dockinginden sonra elde edilen B-4/EGFR kompleksi, taklit edilen biyolojik ortamda kompleksin kararlılığını doğrulayan 300 ns moleküler dinamik simülasyonuna tabi tutulmuştur. B4'ün in silico farmakokinetik tahminle ilaç benzeri özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir. B-4, ileriki NSCLC ve meme kanseri çalışmaları için bir EGFR inhibitörü ve apoptoz indükleyicisidir
Özet (Çeviri)
Despite recent breakthroughs in cancer treatment, non-small cell lung cancer (NSCLC) and breast cancer remain major causes of death from all malignancies. The epidermal growth factor receptor (EGFR) is an important mediator of the pathways involved in cell proliferation, apoptosis, and angiogenesis. Thus, its overexpression triggers several types of cancer, including NSCLC and breast cancer. In the current study, we synthesized new pyrimidine-tethered compounds (chalcone derivative (B-4), pyrazoline–carbothioamide (B-9), and pyrazoline–thiazole hybrids (BH1-7)). These compounds were then tested for cytotoxicity against A549 NSCLC and MCF-7 breast cancer cells. Of these, B-4 displayed significant cytotoxicity against both cells (IC50 = 6.70 ± 1.02 µM for MCF-7; IC50 = 20.49 ± 2.7 µM for A549) compared to the standard agent lapatinib (IC50 = 9.71 ± 1.12 µM for MCF-7; IC50 = 18.21 ± 3.25 µM for A549). The anticancer potential of B-4 between Jurkat leukemic T cells and peripheral blood mononuclear cells (PBMCs) (healthy) was found to be selective. Mechanistically, 11.9% and 10.2% of A549 and MCF-7 cells treated with B-4, respectively, underwent apoptosis and B-4 produced 46% EGFR inhibition at a concentration of 10 μM. The B-4/EGFR complex obtained after induced fit docking was subjected to 300 ns of molecular dynamics simulation, which confirmed the stability of the complex in a mimicked biological environment. On the other hand, B-4 was shown to have drug-like properties by in silico pharmacokinetic estimation. B-4 is an EGFR inhibitor and apoptosis inducer for future NSCLC and breast cancer studies.