Cerrahi menopoz sonrasında alkolik yağlı karaciğer hastalığı oluşturulan sıçanlarda salisilik asit tedavisinin olası iyileştirici etkisinin araştırılması
Investigation of the possible healing effect of salicylic acid treatment in rats with alcoholic fatty liver disease after surgical menopause
  1. Tez No: 935748
  2. Yazar: SEZİN KIROĞLU UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı postmenopozal dönemde görülen ve ek olarak alkol tüketimi ile agreve olabilecek yağlı karaciğer hastalığında salisilik asidin olası tedavi edici etkisinin gösterilmesi ve bu etkiyi 11 beta HSD-1 enzimi inhibisyonu ile hiperkortizolemi ortamını baskılayarak sağladığının gösterilmesidir. Gereç ve yöntem: 32 adet Wistar albino türü dişi sıçanlar overiektomi uygulaması sonrasında randomize 4 gruba ayrıldı (1- Kontrol grubu; 2- Salisilik asit tedavisi alan grup; 3- Alkol alan grup; 4- Salisilik asit ve alkol alan grup). Salisilik asit tedavisi 6 hafta boyunca uygulandı. Deney sonunda kan ve doku örnekleri toplanarak karaciğer fonksiyon testleri ve biyokimyasal analizler ile hastalığın gelişimi ve progresyonu değerlendirildi. Western-Blot analizlerle karaciğer dokusunda 11 beta HSD-1 enzim düzeyleri incelendi. Histopatolojik yöntemlerle yağlı karaciğer varlığı ve tedaviye yanıtlar doku düzeyinde değerlendirildi ve karaciğer dokusundaki 11 beta HSD-1 enzim aktivitesi immunohistokimyasal metot ile incelendi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aims of our study are to show the possible therapeutic effect of salicylic acid in postmenopausal fatty liver disease which can be aggravated by additional alcohol consumption, and to show that this therapeutic effect is provided by suppressing the hypercortisolemic environment with 11-HSD1 enzyme inhibition. Materials and methods: Thirty-two Wistar albino female rats were divided randomly into four groups after ovariectomy (1- Control group; 2- Salicylic acid treatment group; 3- Alcohol group; 4- Salicylic acid and alcohol group). Salicylic acid treatment has been applied for six weeks. At the end of the experiment, blood and tissue samples were collected. In order to evaluate the development and progression of the disease, liver function tests and biochemical analysis were performed. 11 beta HSD-1 enzyme levels were examined in liver tissue by Western-Blot analysis. The presence of fatty liver and responses to treatment were evaluated by histopathological methods, and 11 beta HSD-1 enzyme activity in the liver tissue was detected immunohistochemically.