SILAR yöntemi ile farklı altlıklar üzerinde depolanan bakır oksit ince filmlerin özelliklerine tavlamanın etkisi
Effects of annealing to the properties of copper oxide thin films deposited on different substrates by SILAR method
  1. Tez No: 935751
  2. Yazar: ONUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEBRAİL GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tez çalışmasında, SILAR (Ardışık İyonik Tabaka Adsorpsiyonu ve Reaksiyonu) yöntemi kullanılarak 60 oC sıcaklıkta 36 daldırma döngüsü ile cam (amorf) ve ITO (polikristal) altlıklar üzerinde Cu2O (kuprit) yarıiletken ince filmler üretilmiştir. Üretilen Cu2O yarıiletken ince filmler sırası ile 160 oC, 260 oC, 360 oC ve 460 oC sıcaklıklarda hava atmosferinde bir saat boyunca fırınında ısısal işleme (tavlama) tabi tutuldu. Tavlama sıcaklığının filmlerin yapısal, morfolojik ve optik özellikleri üzerinde etkisi araştırılmıştır. X-ışını kırınımı (XRD) analizlerinden, cam ve ITO altlıklar üzerinde üretilen Cu2O ince filmlerin kübik fazda ve polikristal yapıda büyüdüğü görüldü. Ayrıca, Cu2O ince filmlerin 260 oC ve üzerindeki tavlama sıcaklıklarında tamamen CuO'ya (tenorit) dönüştüğü bulundu. CuO ince filmlerin monoklinik fazda ve polikristal yapıda büyüdüğü görüldü. Yarıiletken filmlerin temel optik parametre (%T, A, %R, n, k, Ԑ1, Ԑ2, Eg) değerleri UV-vis spektrofotometresinden elde edilen veriler kullanılarak hesaplandı. Cam ve ITO altlıklar üzerinde üretilen ve farklı sıcaklıklarda tavlanan ince filmlerin enerji bant aralığı (Eg) değerleri sırası ile 2,13 – 1,76 eV ve 2,11 – 1,70 eV olarak bulundu. Alan Emisyonlu-Taramalı Elektron Mikroskobu (FE-SEM) görüntülerinden ince filmlerin genel olarak homojen ve küresel bir yapıya sahip oldukları, tavlama sıcaklığının artışı ile daha sıkı bir yapının oluştuğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Cu2O (cuprite) semiconductor thin films were fabricated on glass (amorphous) and ITO (polycrystalline) substrates using SILAR (Sequential Ionic Layer Adsorption and Reaction) method at 60 oC for 36 immersion cycles. The produced Cu2O semiconductor thin films were subjected to thermal treatment (annealing) in a furnace at 160 oC, 260 oC, 360 oC and 460 oC in air atmosphere for one hour. The effect of annealing temperature on the structural, morphological and optical properties of the films was investigated. X-ray diffraction (XRD) analysis showed that Cu2O thin films grown on glass and ITO substrates grew in cubic phase and polycrystalline structure. It was also found that Cu2O thin films were completely transformed into CuO (tenorite) at annealing temperatures of 260 oC and above. CuO thin films were found to grow in monoclinic phase and polycrystalline structure. The basic optical parameters (%T, %A, %R, n, k, Ԑ1, Ԑ2, Eg) of the semiconductor films were calculated using data obtained from UV-vis spectrophotometry. The energy band gap (Eg) values of the thin films fabricated on glass and ITO substrates and annealed at different temperatures were found to be 2,13 – 1,76 eV and 2,11 – 1,70 eV, respectively. Field Emission-Scanning Electron Microscopy (FE-SEM) images show that the thin films have a homogeneous and spherical structure in general, and a tighter structure is formed with increasing annealing temperature.