Türkiye'de BIM kullanımının güncel durum değerlendirmesi
Current status assessment of BIM use in Türkiye
  1. Tez No: 935766
  2. Yazar: HALİL ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER GÜZELÇOBAN MAYUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Dünyada hızla artan BIM (Building Information Modelling) kullanımı, inşaat projelerinde verimlilik, maliyet yönetimi ve sürdürülebilirlik açılarından önemli avantajlar sunmaktadır. Türk inşaat sektöründe bu teknolojilere uyum sağlanması adına çeşitli adımlar atılmış olsa da teknolojilere geçiş sürecinde birtakım sorunlarla karşılaşılmaktadır. BIM'in genellikle bir yazılım olarak algılanması, BIM uzmanlıklarının yalnızca yazılım bilgisine indirgenmesi ve BIM Uygulama Planı (BEP) eksiklikleri gibi temel problemler, sektördeki geçiş sürecini yavaşlatmaktadır. Bu eksiklikler, uluslararası standartlarla uyum sağlama çabalarını engellemekte ve sektörün küresel rekabet gücünü olumsuz etkilemektedir. Bu tez, Türkiye'de BIM kullanımında karşılaşılan dirençleri ve eksiklikleri güncel haliyle tespit ederek, sektöre uygulanabilir çözüm önerileri sunmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla çalışma kapsamında, son beş yılda tamamlanmış, özellikle BIM uygulama planına sahip projelerde çalışan farklı meslek gruplarından anket yöntemiyle veri toplanmıştır. BIM'in projelendirme, veri paylaşımı, maliyet kontrolü ve zaman yönetimi gibi alanlardaki katkıları araştırılmıştır. Bunun yanı sıra, örnek bir BIM Uygulama Planı hazırlanmış ve mevcut projelerde kullanılan BEP'lerin uygulanma durumları, karşılaşılan zorluklar ve eksiklikler tespit ve analiz edilmeye çalışılmıştır. Elde edilen bulgular, Türkiye'de BIM teknolojilerinin yaygınlaşmasının önündeki temel engelleri ve BIM kullanımının güncel durumunu ortaya koymaktadır. BEP'lerin yetersiz hazırlanması veya hiç bulunmaması, eğitim ve yeterlilik eksiklikleri, denetim mekanizmalarının olmaması ve sektörde BIM farkındalığının düşük olması tezde tespit edilen engellerin başlıcalarıdır. Ayrıca, projelerin farklı aşamalarında BIM'in etkili kullanımını sağlayacak organizasyonel yapıların eksikliği de güncel durumdaki önemli bir sorun olarak ön plandadır. Sonuç olarak tez çalışmasında, Türkiye'de BIM'e geçiş sürecinin güncel durumu çeşitli açılardan sorgulanarak sektöre yönelik öneriler geliştirilmiştir. BIM'in etkin şekilde benimsenmesi, sektörün uluslararası rekabet gücünü artırmakla kalmayacak, aynı zamanda projelerde sürdürülebilirlik ve verimliliği de artıracaktır. Bu çalışmanın, BIM teknolojilerinin kullanımını teşvik etmek ve gelecekte yapılacak araştırmalar için bir rehber oluşturmak adına önemli katkılar sağlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The rapidly increasing use of Building Information Modelling (BIM) worldwide offers significant advantages in terms of efficiency, cost management, and sustainability in construction projects. Although various steps have been taken to integrate these technologies into the Turkish construction sector, several challenges are encountered during the transition process. The perception of BIM as merely a software, the reduction of BIM expertise to software proficiency alone, and the lack of BIM Execution Plans (BEP) are key issues that slow down this transition. These deficiencies hinder efforts to align with international standards and negatively impact the sector's global competitiveness. This thesis aims to identify the current obstacles and deficiencies in BIM implementation in Turkey and propose applicable solutions for the industry. For this purpose, data was collected through surveys conducted with professionals from different disciplines who have worked on projects completed in the last five years, particularly those that included a BIM Execution Plan. The study investigates BIM's contributions to project design, data sharing, cost control, and time management. Additionally, a sample BIM Execution Plan has been developed, and the implementation status of BEPs in existing projects, along with encountered challenges and shortcomings, has been analyzed. The findings reveal the primary barriers to the widespread adoption of BIM technologies in Turkey and provide an overview of the current state of BIM implementation. The most significant challenges identified in the study include the insufficient preparation or complete absence of BEPs, lack of education and qualifications, absence of regulatory mechanisms, and low awareness of BIM in the industry. Moreover, the lack of organizational structures to ensure the effective use of BIM in different project phases stands out as a critical issue in the current landscape. In conclusion, this research examines the current status of BIM adoption in Turkey from various perspectives and develops recommendations for the sector. The effective implementation of BIM will not only enhance the industry's global competitiveness but also improve sustainability and efficiency in construction projects. This study is expected to contribute significantly to promoting BIM adoption and serve as a valuable guide for future research in this field.