955 numaralı Kastamonu Ayniyat Defteri'nin transkripsiyon ve değerlendirilmesi (h. 1283-1295 / m. 1866-1878)
The transcription and evaluation of Kastamonu Ayniyat Register numbered 955 (h. 1283-1295 / g. 1866-1878)
- Tez No: 935801
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURATHAN KEHA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Osmanlı arşivinde Hicri 1227-1313 yıllarını kapsayan ve 1889 adet bulunan Ayniyat Defterleri; nezaretler, vilayetler, sancaklar, taşra idarecileri ve dâireler ile ilgili yapılan yazışmaların kaydedildiği defterlerdir. Bu defterler Devlet Arşivleri Başkanlığı Osmanlı Arşivi'nde, Bâb-ı Âlî Evrak Odası Ayniyat Defterleri Fonunda bulunmaktadır. Ayniyat Defterleri, Osmanlı Devleti'nin merkezi ve idari işleyişi hakkında bilgiler içermektedir. Çalışmada, 955 Numaralı Kastamonu Ayniyat Defteri'nin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi yapılmıştır. Defter H. 1283-1295 (M. 1866-1878) yıllarını kapsamaktadır. Defterde Kastamonu'nun Vilayet statüsüne yükselme süreci ve bu sürecin ardından yapılan idari düzenlemeler ile devlet dâirelerine yapılan atamalar ve azillerin yanında Kastamonu ile ilgili birbirinden farklı birçok konuda bilgiler verilmektedir. Toplamda 291 adet tezkireden oluşan defterde çok sayıda belge münferit konularla ilgili iken, hukuki, iktisadi, askeri, mali ve bayındırlıkla ilgili konuların ele alındığı belgeler de mevcuttur. Tüm bu belgeler incelendiğinde 955 Numaralı Kastamonu Ayniyat Defteri'nin, Osmanlı Devleti'nin dönemdeki var olan işleyişi ile ilgili tarihi veriler sunduğu görülmektedir. Yapılan bu çalışmanın amacı 955 Numaralı Kastamonu Ayniyat Defteri'ni transkribe ederek, bu defterin şehir tarihi çalışmak isteyen tarihçilerin yanında Osmanlıca bilmeyen araştırmacılar için de bir kaynak olmasını sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
The Ayniyat Registers, comprising 1889 volumes and spanning the Hijri years 1227-1313 (corresponding to 1812-1895 G), within the Ottoman archives, are registers where correspondence pertaining to ministries, provinces, sanjaks, provincial administrators, and departments was recorded. These registers are located within the Bâb-ı Âlî Evrak Odası Ayniyat Defterleri Fund at the Presidency of State Archives' Ottoman Archives. The Ayniyat Registers contain information regarding the central and administrative functioning of the Ottoman State. This study presents the transcription and evaluation of the Kastamonu Ayniyat Register No. 955, covering the Hijri years 1283-1295 (Gregorian 1866-1878). The register provides information on the process of Kastamonu's elevation to provincial status, the administrative regulations implemented following this process, and the appointments and dismissals within state departments, as well as a variety of other issues related to Kastamonu. Comprising a total of 291 memoranda, the register contains numerous documents addressing discrete subjects, alongside those addressing legal, economic, military, financial, and infrastructural matters. Upon examination of these documents, it becomes evident that the Kastamonu Ayniyat Register No. 955 offers historical data pertaining to the operational mechanisms of the Ottoman State during that period. The objective of this study is to transcribe the Kastamonu Ayniyat Register No. 955, thereby providing a resource not only for historians engaged in urban history but also for researchers lacking proficiency in Ottoman Turkish.