Granül kalsiyum oksit uygulamasının Batı Karadeniz Bölgesi (Akçakoca ve Kocaali ilçeleri) asit topraklarının baz kimyasal özellikleri üzerine etkisi
The effects of granular calcium oxide application on some chemical properties of acid soils in West Black Sea Region (Akçakoca and Kocaali districts)
  1. Tez No: 935800
  2. Yazar: DORUK AKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ADİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmada, Akçakoca (Düzce) ve Kocaali (Sakarya) ilçelerindeki asit topraklarda granül kalsiyum oksit formundaki tarım kireci uygulanarak pH seviyelerinin iyileştirilmesi ve bitki besin elementlerinin yarayışlılığının artırılması amaçlanmıştır. Uygulamada, her toprak örneğine belirlenen kireç ihtiyacının yarısı (%50 doz), tamamı (%100 doz) ve iki katı (%200 doz) olmak üzere üç farklı doz uygulanmıştır. İnkübasyon denemesinde 18 farklı asit toprak örneği kullanılmıştır. Yedi aylık bir inkübasyon denemsi sonunda topraklarda pH, değişebilir kalsiyum, magnezyum, potasyum ve yarayışlı fosfor, demir, bakır, çinko ve mangan analizleri yapılmıştır. Sonuçlar, kalsiyum oksit uygulamalarının toprak pH'sını nötr seviyelere yaklaştırdığını (%100 doz), özellikle kalsiyum ve fosfor gibi makro elementlerin elverişliliğini artırdığını, mikro besin elementlerinde ise çinko ve manganın dengeli bir alımını sağladığını göstermiştir. Bu çalışma, asit toprakların sürdürülebilir yönetimi ve fındık tarımı gibi stratejik öneme sahip tarımsal faaliyetlerde verimliliğin artırılması için bilimsel bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, the effects of granular calcium oxide as agricultural lime on improving soil pH and enhancing the availability of essential plant nutrients were investigated in acid soils of Akçakoca and Kocaali districts. The experimental design included three application rates: 50% of the lime requirement, 100% of the lime requirement, and 200% of the lime requirement, as determined by soil analysis. At the end of seven months incubation period, excahangeable calcium, magnesium, potassium and available phosphorus, iron, copper, zinc, and manganese elements were analyized each soil samples. Eighteen acid soil sample was used in this incubation experiment. The findings revealed that calcium oxide application effectively neutralized soil acidity, leading to a significant increase in the availability of macro nutrients, particularly calcium and phosphorus, while promoting balanced uptake of micronutrients like zinc and manganese. These results highlight the potential of calcium oxide application as a sustainable strategy for managing acid soils and increasing fertility in hazelnut farming, a crop of considerable economic and agricultural importance. This work contributes valuable insights to the scientific literature on soil management and sustainable agriculture.