Karmaşık şekilli farklı ahşap yüzeylerde takım ve takım yolu seçiminin takım aşınmasına etkisi
Effect of tool and tool path selection on tool wear on different wooden surfaces with complex shapes
- Tez No: 935808
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜÇÜK HÜSEYİN KOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Ahşap malzemenin türlerine ve üretim yapısına bağlı olarak değişen doğal karakteristik yapısı, onun makinelerinde işlenmesini diğer malzemelere göre çok daha karmaşık hale getirmektedir. Ayrıca, ahşabın lif yönü, nem oranı, yoğunluğu, fiziksel ve kimyasal özelliklerinin her ahşap malzemede farklılık göstermesi, her ahşapta farklı kesim parametrelerinin ve farklı kesici takımların belirlenmesini gerekli kılmaktadır. Özellikle hassas kesim değerleri ile kesim yapabilen CNC makinelerinde bu konu daha da önem kazanmaktadır. CNC ahşap işleme tezgâhlarında, ahşap esaslı iş parçalarının işlenmesinde kullanılacak olan takım yolu ve kesici takım parametrelerinin seçimi ve bilimsel veriler yerine, çoğunlukla makine operatörünün tecrübeleri ve kesici takım üreticilerinin katalog bilgilerine göre yapılmaktadır. Bunun yanında özellikle ahşap sektöründe CNC işlemlerinde kullanılan kesici takımların aşınma değerlerine ilişkin bir bilgi bulunmamaktadır. CNC makine kullanan operatörler kişisel deneyimler neticesinde, kesici takımda aşınma sonucu körleştiğini tespit edip değiştirmektedirler. Bu çalışma kapsamında CNC ahşap işleme makinelerinde işlenecek ahşap malzemeler için besleme miktarı, devir sayısı, kesici takım malzemeye dalma oranının optimal değerlerinin tespiti ve kullanılacak olan kesici takımlarda yapılacak işlem sonucunda meydana gelecek olan aşınma miktarı ölçülmüş olup takım aşınmasına sebep olan etkenlerin karşılaştırılması yapılmıştır. Kesici takımlarda meydana gelen takım aşınması sterio mikroskop ile ölçme yöntemi kullanılmıştır. Bunun yanında yapılan deneylerde tek yüz lamine edilmiş orta yoğunluklu lif levha (MDF), Yonga Levha, Istranca meşelerinden üretilen Meşe masifpan ve maraçam malzemeleri kullanılmıştır. Deneylerde 3mm ve 5mm çaplarında karbür içerikli oval uçlu iki farklı kesici takım kullanılmıştır. Yapılan deneyleri neticesinde bütün takım yolu stratejileri göz önüne alınarak varılan değerlendirme, en fazla takım aşınmasının meşe masifpan malzeme üzerinde gerçekleştiği görülmüştür. Meşe masifpan malzemeyi yonga levha ve lamine edilmiş orta yoğunluklu lif levha izlemektedir. Son sırada ise karaçam malzeme yer almıştır. Kesici takım faktörü açısından değerlendirildiğinde ise 5 mm çaplı kesici takımın 3 mm çaplı kesici takıma oranla daha fazla aşındığı ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
The natural characteristic structure of wood, which varies depending on the type and production structure of the wood, makes its processing in machines much more complicated than other materials. In addition, the fact that the fiber direction, moisture content, density, physical and chemical properties of wood differ in each wood material necessitates the determination of different cutting parameters and different cutting tools for each wood. This issue becomes even more important in CNC machines that can cut with precise cutting values. In CNC woodworking machines, the selection of tool path and cutting tool parameters to be used in the processing of wood-based workpieces is mostly made according to the experiences of the machine operator and the catalog information of cutting tool manufacturers, rather than scientific data. In addition, there is no information on the wear values of cutting tools used in CNC processes, especially in the wood sector. Operators using CNC machines determine that the cutting tool has become dull as a result of wear and replace it as a result of personal experiences. Within the scope of this study, the optimal values of the feed rate, speed, cutting tool immersion rate for the wood materials to be processed in CNC woodworking machines and the amount of wear that will occur as a result of the process to be carried out on the cutting tools to be used were measured and the factors causing tool wear were compared. The tool wear occurring in the cutting tools was measured with a stereo microscope. In addition, single-sided laminated medium-density fiberboard (MDF), particle board, oak solid board produced from Istranca oaks and black pine materials were used in the experiments. Two different cutting tools with oval tips containing carbide in 3mm and 5mm diameters were used in the experiments. As a result of the experiments, the evaluation reached by considering all tool path strategies showed that the highest tool wear occurred on the oak solid board material. Oak solid board material is followed by particle board and laminated medium-density fiber board. Black pine material was in the last place. When evaluated in terms of cutting tool factor, it was measured that the 5 mm diameter cutting tool was worn more than the 3 mm diameter cutting tool.