Çift fazlı çeliklerin galvanil kaplanması ve karakterizasyonu
Galvannealing coating of dual-phase steels and their characterizaton
  1. Tez No: 935838
  2. Yazar: ÜMRAN BAŞKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN HAKAN ATAPEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Çift fazlı (DP) çelikler sundukları mukavemet ve tokluk özellikleri sayesinde özellikle otomotiv sektöründe yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Yakıt tasarrufu ve düşük emisyon elde etmek için araç güvenliğinden ödün vermeden kalınlık azaltma çalışmaları her geçen gün artmaktadır. Bu durum yüksek mukavemetli çeliklere daha fazla ilgi duyulmasına neden olmaktadır. Korozyon dayanımı açısından ise ilgili çelikler çoğunlukla kaplamalı olarak kullanılmaktadır. DP çeliklerinin galvanil (GA) kaplanmasında proses parametrelerinin etkisinin anlaşılması, bu proseslerin daha iyi yönetilmesine ve daha kaliteli ürünlerin elde edilmesine yol açacaktır. Özellikle her demir çelik üreticisinin sahip oldukları teknolojiye göre farklı alaşım kompozisyonu ile çelik üretimi kaynaklı alaşım elementlerinin kaplamaya olan etkisi detaylı analiz edilmesi gereken bir konudur. Bu kapsamda farklı mukavemet seviyesine sahip çift fazlı çelikler (DP450, DP600 ve DP800) farklı proses koşulları altında galvanil kaplanmıştır. Çeliğin kimyasal kompozisyonunda yer alan alaşım elementlerinin Fe difüzyonuna, seçici oksitlenmeye ve dolayısıyla galvanil kaplama yapısına, mikroyapısal gelişimine etkisi; proses koşullarının bir fonksiyonu olarak incelenmiştir. Yüzey ve kesit üzerine yapılan çoklu metalurjik analizler başlıca (i) çeliğin alaşım miktarının artmasıyla seçici oksit kalınlığının arttığını ve dolayısıyla kaplama içerisine demir difüzyonunun zorlaştığını, (ii) yeterli demir difüzyonu için daha yüksek çiğlenme noktası ve daha yüksek galvanil tavlama sıcaklıklarına ihtiyaç olduğunu ortaya koymuştur. Seçili kaplamalar üzerine yapılan tozlaşma ve aşınma testleri ise (i) alaşımlamanın yetersiz olduğu koşullarda sürtünme katsayısının arttığını, (ii) demir difüzyonun fazla olduğu gama fazının oluştuğu kaplamalarda ise tozlaşma performansının olumsuz etkilendiğini ve (iii) kaplamadaki topografi seviyesinin sürtünme ve tozlaşma performansında anlamlı bir değişikliğe neden olmadığını işaret emiştir.
Özet (Çeviri)
Dual phase (DP) steels are widely utilized in the automotive industry due to their strength and toughness. Efforts to reduce material thickness while maintaining vehicle safety have been intensifying to enhance fuel efficiency and minimize emissions. This trend has heightened interest in high-strength steels. From a corrosion resistance standpoint, these steels are predominantly used with protective coatings. Understanding the influence of process parameters on the galvannealing (GA) of DP steels is crucial for improving process management and achieving higher-quality products. The impact of alloying elements, resulting from the varying alloy compositions developed according to the specific technologies of each steel manufacturer, necessitates a detailed analysis to evaluate their effects on coatings. In this context, dual-phase steels with different strength grades (DP450, DP600 and DP800) are galvannealed under various process conditions. The effects of alloying elements in the steel on Fe diffusion, selective oxidation and consequently on the microstructural evolution of the galvannealed coating are examined as a function of process conditions. Multiple metallurgical analyzes on the surfaces and sections reveals that (i) as the alloy content of the steel increases, the thickness of selective oxide also increases, making iron diffusion more difficult and (ii) achieving sufficient iron diffusion requires higher dew points and higher galvannealing temperatures. Powdering and wear tests performed on selected coatings indicate that (i) the friction coefficient increase in conditions where alloying isinsufficient, (ii) powdering performance is negatively affected in coatings where gamma phase is formed and iron diffusion is high, and (iii) the topography level in the coating does not cause a significant change in friction and powdering performance.