Yeni köylülük olgusuna sosyolojik bir bakış: Muğla ili örneği
A sociological perspective on the new peasantry phenomenon: The case of Muğla province
- Tez No: 935870
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER TUNA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 362
Özet
Bu çalışma Muğla bölgesinde kentten köye göçen bireyleri ifade eden yeni köylülük olgusunu konu almaktadır. Kapitalist serbest piyasa ekonomisinin yol açtığı, çevresel krizler, gıda güvenliği tehdidi, yoğun sanayileşme ve çarpık kentleşme sonucu insan ve doğa arasındaki mesafenin genişlemesi bireyler için baskılayıcılıklar ortaya çıkarmıştır. Bu bağlamda yeni köylülük olgusu, Polanyi'nin çifte hareket kavramlaştırması üzerinden okunmakla birlikte, yeni köylülüğün sunduğu sürdürülebilir yaşam imkanlarına odaklanılmaktadır. Kapitalist sistem ilerlerken bir yandan da toplum sistem karşısında korumacı güdülerini harekete geçirmektedir. Farklı kategorilerdeki yeni köylü profilleri sistem karşısında kendilerini korumak istemektedirler. Bu çerçevede korumacı güdüleriyle harekete geçen bireyler kendilerine yaşam alanı açma girişimi noktasında köye göçerek sisteme yanıt vermektedirler. Yeni köylülük olgusunun incelenmesinde nitel araştırma yöntem ve tekniklerinden görüşme ve içerik analizi teknikleri kullanılmıştır. Araştırma, sosyoloji, antropoloji ve ekonomi çalışmaları çerçevesinde yeni köylülük olgusu sorunsalına ve sürdürülebilir yaşam için önemine dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is about the new peasantry phenomenon, which refers to individuals migrating from cities to villages in the Muğla region. The expansion of the distance between humans and nature as a result of environmental crises, food security threats, intensive industrialization and unplanned urbanization caused by the capitalist free market economy has created oppressive conditions for individuals. In this context, the new peasantry phenomenon is read through Polanyi's dual movement conceptualization, and the sustainable life opportunities offered by the new peasantry are focused on. While the capitalist system progresses, society also activates its protective instincts against the system. New peasant profiles in different categories want to protect themselves against the system. In this context, individuals who act with their protective instincts respond to the system by migrating to the village in an attempt to create a living space for themselves. Qualitative research methods and techniques such as interview and content analysis techniques were used in the examination of the new peasantry phenomenon. The research draws attention to the problematic of the new peasantry phenomenon and its importance for sustainable life within the framework of sociology, anthropology and economics studies.