Romantik dönemin İngiliz ve Kanada edebiyatı çerçevesinde çoklu yöntemle karşılaştırmalı incelemesi
Comparative analysis of the romantic period within the framework of British and Canadian literature with the multiple method
  1. Tez No: 935904
  2. Yazar: ESRA NUR BİRGİLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜLLÜBAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
İngiliz edebiyatında resmi tarihlere bakıldığında Romantik dönem sadece 1800-1850 seneleri arası bir döneme tekabül etmekteyken, aslında ne başlangıcı ne de bitişi hakkında kesin bir şey söylenememektedir. Romantizmin kökeni insandır. Sadece üst sınıf ya da yönetici kesime yakın olanlar değil; köylüler, işçiler, evsizler, terk edilmişler, kadınlar, çocuklar ve yaşlılar da kendilerine şiir alanında ilk defa yer bulmuşlardır. Fransız Devrimi'nin savunduğu özgürlük, eşitlik ve devrim kavramları Romantizmin özünde yer almaktadır. Klasisizm akımına bilinçli bir ayaklanma olan Romantik dönem, insani değerleri savunup kutsadığından etkileri günümüzde bile birçok sanat dalında görülmeye devam etmektedir. Avrupa'da Romantizm neredeyse tüm ülkelerde eş zamanlı olarak ortaya çıkmış ve hepsinde benzer özellikler göstermiştir. Bu tezde, söz konusu benzerlikler açısından, doğaya büyük bir önem vermiş ve Avrupa'yı kasıp kavurmuş olan bu edebi dönemin, eşsiz bir doğaya sahip Kanada'da da karşılığının olup olmadığı araştırılmıştır. Edebi bir dönem bulunmasa da küçük bir şair grubu içinde sınırlı kalan Kanada Romantizminin temelinde, İngiltere'de ortaya çıkmasına sebep olan türde sosyal ya da politik bir dayanağın varlığı incelenmiştir. Çünkü edebiyatta devrim niteliği taşıyan bu akımı, özünde yatan sosyolojik sebeplere bakmadan sadece eserlere odaklanıp, estetik ve anlamsal açıdan incelemenin doğru olmayan eksik bir yaklaşım olacağı düşünülmektedir. Bu sebeple, tez çalışmasında ilk olarak her iki kültürün önemli tarihi olayları ve sonuçları ele alınmış, daha sonra Romantizmin manifestosu olarak kabul edilen The Lyrical Ballads'ın“Önsöz”ünde William Wordsworth'ün üzerinde durmuş olduğu altı romantik tema çerçevesinde eserler incelenmiş ve karşılaştırmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
While the Romantic period, based on official dates in English literature, corresponds to a period between 1800 and 1850, nothing can be said for sure about its beginning or end. The origin of Romanticism is human. Not only the upper class and those who close to the ruling class, but also peasants, workers, homeless, abandoned, women, children and the elderly find a home for the first time in the field of poetry. Freedom, equality and revolution advocated by the French Revolution were at the core of Romanticism. Since the Romantic period, which was a conscious uprising against the Classicism movement, defended and glorified human values, its effects still continue to exist in many fields of art even today. The emergence of Romanticism almost took place synchronically in Europe and showed similar characteristics. In terms of these similarities, this thesis investigates whether this literary period, which gave great importance to nature and swept Europe, has a counterpart in Canada which has a unique nature. It has been learned that Canadian Romanticism, though not as a period, was limited to a small group of poets called Confederation Poets. It was also examined whether there was a social or political event of the kind that led to its emergence in England on the basis of Canadian Romanticism. Because, Because it would be an inaccurate and incomplete approach to analyze this revolutionary movement in literature in terms of aesthetics and semantics by focusing only on the works without scrutinising the underlying sociological reasons. In this thesis, after discovering the important historical events and results of both cultures, the literary works were examined and compared within the framework of the six romantic aspects that Wordsworth emphasized in the“Preface”of The Lyrical Ballads which has been accepted as the manifesto of Romantic movement.