Yoğun bakım ünitesinde üç farklı nazogastrik tüp fiksasyon materyalinin basınç yaralanması üzerine etkisi
The effect of three different nasogastric tube fixation materials on pressure injury in the intensive care unit
- Tez No: 935911
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKİNAZ AŞTI, DOÇ. DR. NURAY TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma, yoğun bakım ünitesinde üç farklı nazogastrik tüp fiksasyon materyalinin (elastik flaster, tıbbi ipek flaster, şeffaf su geçirmez flaster) basınç yaralanması üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla gerçekleştirildi. Çalışma randomize kontrollü deneysel tasarlanmış olup, Aralık 2023-Haziran 2024 tarihleri arasında İstanbul'da bir eğitim ve araştırma hastanesinin yoğun bakım ünitesinde yatan, araştırmaya dahil edilme kriterlerine uygun, örneklem ise, G*Power 3.0.10 yazılımı kullanılarak %90 güç, %5 hata payı ve f=0,20 etki büyüklüğü ile hesaplanarak asgari 84 kişi olarak belirlendi (n1=28, n2=28, n3=28). Hastalara elastik flaster, tıbbi ipek flaster ve şeffaf su geçirmez flaster uygulandı. Veriler; Hasta Bilgi Formu, Hasta İzlem Formu, Braden Basınç Yarası Risk Değerlendirme Ölçeği, Glaskow Koma Skalası ve Nazogastrik Tüp ile İlişkili Basınç Yaralanmaları Evrelendirme ve Takip Formu ile değerlendirildi. Veriler ilk, üçüncü ve son günlerde toplandı, verilerin istatistiksel analizleri Statistical Package for Social Sciences (SPSS) v27 istatistiksel analiz programı üzerinden gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of three different nasogastric tube fixation materials (elastic plaster, medical silk plaster, transparent waterproof plaster) on pressure injury in the intensive care unit. The study was designed as a randomized, controlled experimental study. The sample was determined as a minimum of 84 people (n1=28, n2=28, n3=28) who were hospitalized in the intensive care unit of a training and research hospital in Istanbul between December 2023 and June 2024, who met the inclusion criteria were calculated with 90% power, 5% margin of error and f=0.20 effect size using G*Power 3.0.10 software (n1=28, n2=28, n3=28). Elastic plasters, medical silk plasters, and transparent waterproof plasters were applied to the patients. Data were collected using the Patient Information Form, Patient Follow-up Form, Braden Pressure Ulcer Risk Assessment Scale, Glasgow Coma Scale and Nasogastric Tube Related Pressure Injuries Staging and Follow-up Form. Data were collected on the first, third, and last days, and statistical analysis was performed using the Statistical Package for Social Sciences (SPSS) v27 statistical analysis program.