Yerli hibrit zoysia çimi hatlarının düşük sıcaklık dayanımlarının belirlenmesi
Determination of cold tolerance of native hybrid zoysia grass lines
- Tez No: 935910
- Danışmanlar: PROF. DR. FAİK KANTAR, PROF. DR. SONGÜL SEVER MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bitkisel Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde yürütülen melezleme programı sonucu geliştirilen 30 yerli hibrit Zoysia hattı ile 6 ticari çeşidin (toplam 36 genotip) düşük sıcaklık koşullarına (0, –3, –6, –9 ve –12 °C) dayanıklılığını belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Deneme, şansa bağlı tam bloklar deneme desenine (her genotip için 9 tekerrür) göre planlanmış, toplam 324 saksı kullanılmıştır. Soğuk stres uygulamasından önce bitkiler, kontrollü şartlarda 8/2 °C (gündüz/gece) sıcaklıklarda 4 hafta boyunca soğuk alıştırma (aklimasyon) uygulamasına tabi tutulmuş ardından –12 °C'ye kadar kademeli olarak düşürülen sıcaklıklarda 24'er saat soğuk stresi altında bırakılmıştır. Her sıcaklık kademesinde klorofil içeriği (SPAD), yaprak rengi (L, a, b), klorofil floresansı (Fv/Fm, PI/ABS) ve hücre zarı geçirgenliği (NES) ölçümleri yapılmıştır. Ayrıca, –6 ve –12 °C uygulamalarının ardından, bitkilerin 4 hafta boyunca seradaki rejenerasyon oranları ve genel çim kaliteleri değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, tüm genotiplerde –12 °C uygulamasının ciddi hasar ve ölümlere yol açtığını göstermiştir. Buna karşın –6 °C'ye maruz kalan dayanıklı hatların klorofil içeriklerini ve hücre zar bütünlüklerini koruyabildikleri, ayrıca yüksek rejenerasyon potansiyeli gösterdikleri belirlenmiştir. Düşük sıcaklık koşullarında, genotiplerin hücre zar geçirgenliğini koruma becerileri ile fotosentetik aktivitelerini sürdürebilmeleri arasında önemli farklılıklar olduğu saptanmıştır. Özellikle MJe116, MJ31, MJ34, MJ46, MJ73, MJ58, MJ62, MJ17, JM7 ve MJ83 hatlarının düşük sıcaklıklara daha yüksek dayanıklılık gösterdiği; buna karşın OKC, JM35, MZ68 ve SURVIVOR genotiplerinin en hassas grupta yer aldığı görülmüştür. Böylece –6 °C'ye kadar olan soğuk koşullarına dayanabilen yerli hibritlerin, kış aylarında da sürdürülebilir bir çim kalitesi sunma potansiyeline sahip olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the cold tolerance of 30 native hybrid Zoysia lines developed through a breeding program at Akdeniz University Faculty of Agriculture, along with six commercial cultivars (a total of 36 genotypes), under low-temperature conditions (0, –3, –6, –9, and –12 °C). The experiment was designed according to a completely randomized block design (with nine replications per genotype), using a total of 324 pots. Before the cold stress application, the plants were subjected to cold acclimation under controlled conditions at temperatures of 8/2 °C (day/night) for four weeks. Subsequently, they were exposed to cold stress at gradually decreasing temperatures down to –12 °C for 24 hours at each temperature level. At each temperature level, measurements were taken for chlorophyll content (SPAD), leaf colour (L, a, b), chlorophyll fluorescence (Fv/Fm, PI/ABS), and cell membrane permeability (NES). Additionally, after the –6 and –12 °C treatments, the regeneration rates and overall turf quality of the plants were evaluated in the greenhouse over a four-week period. The results indicated that the –12 °C treatment caused severe damage and mortality in all genotypes. However, the cold-tolerant lines exposed to –6 °C were able to maintain their chlorophyll content and cell membrane integrity while demonstrating a high regeneration potential. Significant differences were observed among genotypes regarding their ability to maintain cell membrane integrity and sustain photosynthetic activity under low-temperature conditions. In particular, the lines MJe116, MJ31, MJ34, MJ46, MJ73, MJ58, MJ62, MJ17, JM7, and MJ83 exhibited higher cold tolerance, whereas the genotypes OKC, JM35, MZ68, and SURVIVOR were found to be the most sensitive group. Consequently, it was concluded that the native hybrids capable of withstanding cold conditions down to –6 °C have the potential to maintain sustainable turf quality during the winter months.