Gemi inşa endüstrisinde tek ve çok amaçlı kaynak kısıtlı proje çizelgeleme problemleri ve çözüm yaklaşımları
Single- and multi-objective resource-constrained project scheduling problems and solution approaches in the shiibuilding industry
- Tez No: 935950
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZKÖK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışma, Tersane Çelik İşleri Departmanı'nda (TÇİD) Çok Yetenekli Kaynak Kısıtlı Proje Çizelgeleme Problemini (ÇYKKPÇ) ele almaktadır. TÇİD'de işgücü tahsis stratejileri, tek amaçlı ve çok amaçlı optimizasyon modelleri kullanılarak kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Tek amaçlı çerçevede, problem maliyet odaklı ele alınmış ve işgücü tahsisini optimize etmek amacıyla genetik algoritma (GA) tabanlı yöntemler geliştirilmiştir. Ayrıca, TÇİD'de işçi sayısı, beceri türleri ve iş istasyonlarının etkisini analiz etmek için deney tasarımı (DoE) çerçevesi uygulanmıştır. Hesaplamalı sonuçlar, uzmanlaşma odaklı işgücü stratejisinde çok yetenekli çalışanların çözüm kalitesini %30 oranında artırdığını, esneklik odaklı stratejide ise bu iyileşmenin %85'e ulaştığını göstermektedir. Çok amaçlı modelde, analiz kapsamı toplam maliyet, proje süresi ve iş yükü dengesizliğini optimize edecek şekilde genişletilmiştir. Baskın Olmayan Sıralamalı Genetik Algoritma-II (NSGA-II) tabanlı yöntemler, farklı işgücü tahsis stratejilerinin taktiksel ve operasyonel etkilerini değerlendirmek için kullanılmıştır. Bulgular, esneklik odaklı işgücü stratejilerinin uzmanlaşma odaklı olanlara kıyasla %39 daha iyi performans sağladığını, çok yetenekli çalışanların ise tek yetenekli çalışanlara kıyasla %17 daha iyi sonuç verdiğini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, bu tez TÇİD'de proje çizelgelemesi için kapsamlı bir karar destek çerçevesi sunarak işgücü planlaması, operasyonel verimlilik ve maliyet-performans dengesi açısından değerli içgörüler sağlamaktadır. Çalışmanın bulguları, proje çizelgeleme ve çok amaçlı optimizasyon alanlarına katkıda bulunmakta olup, akademik çalışmalar ve endüstriyel uygulamalar için bir referans niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study addresses the Multi-Skilled Resource-Constrained Project Scheduling Problem (MSRCPSP) in the Shipyard Steel Works Department (SSD). Workforce allocation strategies in SSD are comprehensively examined using both single-objective and multi-objective optimization models. In the single-objective framework, the problem is approached from a cost-oriented perspective, and genetic algorithm (GA)-based methods are developed to optimize workforce allocation. Additionally, a design of experiment (DoE) framework is implemented to analyze the impact of key factors such as the number of workers, skill types, and workstations in SSD. Computational results reveal that multi-skilled workers improve solution quality by up to 30% in specialization-oriented workforce strategies, whereas this improvement reaches 85% in flexibility-oriented strategies. In the multi-objective model, the analysis is expanded to optimize total cost, project duration, and workload imbalance. Non-dominated Sorting Genetic Algorithm II (NSGA-II)-based methods are employed to evaluate the tactical and operational impacts of different workforce allocation strategies. The findings indicate that flexibility-oriented workforce strategies outperform specialization-oriented ones by 39%, while multi-skilled workers achieve 17% better performance compared to single-skilled workers. In summary, this dissertation provides a comprehensive decision support framework for project scheduling in SSD, offering valuable insights into workforce planning, operational efficiency, and cost-performance trade-offs. The findings contribute to project scheduling and multi-objective optimization research, serving as a reference for both academia and industry.