İstanbul şehremini Rıdvan Paşa'nın hayatı ve idari faaliyetleri (1856-1906)
The life and administrative of Istanbul şehremini Rıdwan Pasha (1856-1906)
  1. Tez No: 935980
  2. Yazar: SÜMEYRA AZMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
1856-1906 yıllarında yaşayan İsmail Rıdvan Paşa, erken yaşta memuriyet hayatına başlayıp, İstanbul Şehremini olana kadar vilayet mektupçuluğu, kaymakamlık, Müddei-i Umumi Muavinliği, Dahiliye Müsteşarlığı gibi çeşitli görevlerde bulunmuştur. II. Abdülhamid döneminde 1890-1906 yılları arasında on beş yıldan fazla bir süre şehreminlik vazifesini icra eden Rıdvan Paşa, bu makamda en uzun süre kalan şehremini olması bakımından dönemin dikkat çeken devlet adamlarından biri olmuştur. Bu çalışmada İstanbul kültürel tarihi ve belediyecilik tarihi açısından önemli bir isim olan Rıdvan Paşa'nın hayatı ve şehremini olduğu dönemdeki çalışmaları ile İstanbul'a olan katkıları ele alınmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
İsmail Ridwan Pasha, who lived between 1856-1906, started his officialdom career at an early age and served in various positions such as provincial letter carrier, district governor, prosecutor and Undersecretary of Internal Affairs until he became Istanbul Şehremini (mayor of Istanbul). Ridwan Pasha, who served as the şehremini for more than fifteen years between 1890-1906 during the reign of Abdülhamid II, was one of the most prominent statesmen of the period as he was the şehremini who stayed in this office for the longest time. In this study, the life of Ridwan Pasha, who is an important name in terms of the cultural history of Istanbul and the history of municipalism, and his contributions to Istanbul will be discussed.