MİS-C (çocuklarda multisistemik inflamatuar sendrom) tanili çocuk olgularin klinik ve genetik risk faktörlerinin belirlenmesi
The evaluation of clinical and genetic risk factors of multisystemic inflammatory syndrome in children
  1. Tez No: 935979
  2. Yazar: ZÜMRÜT ŞAHBUDAK BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİŞTAH FERDA ÖZKINAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Genetics, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Genetik ve Teratoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş: Multisistemik İnflamatuvar Sendrom, COVID-19 geçiren çocuklarda enfeksiyondan yaklaşık 14 gün sonra gelişen, ağır kardiyak ve multisistemik tutulum ile önemli morbididite ve mortaliteye neden olmaktadır. COVID-19 sonrası sadece %0.01 ile %0.001 arasındaki çocukta gelişmesi MİS-C hastalığına yatkınlığa genetik faktörlerin rolü olduğunu düşündürmüştür. Bu nedenle MİS-C hastalarında genetik yatkınlığa yaratabicek aday genomik varyantların belirlenmesi amaçlanmıştır. Metod: Çalışmamıza Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları BD'na kesin MİS-C tanısı ile yatırılan 25 hasta dahil edildi. Çalışmaya ön planda otozomal resesif kalıtım özelliği gösteren varyantları belirlemek için soygeçmişinde akraba evliliği olanlar ile ağır MIS-C kriterlerini karşılayan ve Yoğun Bakım yatışı yapılan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalata tüm ekzom analizi (WES-Whole exome sequencing-WES) uygulanmış ve WES analizi sonuçlarının değerlendirilmesinde ACMG kriterlerine göre VUS, LP ve P olarak sınıflandırılan genler, özellikle artmış inflamatuvar yanıta neden olabilecek ve daha önce tanımlanmış, MİS-C patogenezinde yer alan yolaklardaki genler dikkate alınmıştır Sonuçlar: Çalışmaya dahil edilen 25 hastanın WES analizinde MİS-C etiyopatogenezinde rol oynayabilecek 17 gende, ilk defa bu çalışmada yeni varyantlar belirlenmiştir. Bu varyantlar AIRE:c.927C>G, BCHE:c.435_436insG, CYP1B1:c.182G>A , CYP1B1:c.1103G>A, CHEK2:c.1232G>A, CHRNE:c.-96C>T, ELANE:c.223G>A, KIF23:c.100C>A, MVK:c.1129G>A, MYH7:c.1750G>A, RNASEH2B:c.830G>A RET:c.2257A>C, SOD1:c.272A>C, TET2:c.3480T>G, TNFRSF1A:c.1333G>A, , TREX1:c.-26-1G>A, TBX1:c.1456A>C, 'dır. Bu genlerden BCHE genindeki çerçeve kayması mutasyonu (c.435_436insG) bir hastada homozigot, bir hasta da heterozigot olarak saptanmıştır. BCHE geni, daha önce kandaki düzeyi COVID-19 hastalığının ağirlığı ile yakın ilişkili olduğu gösterilen bütiril kolin esteraz kodlamaktadır ve ilk defa bu çalışmada MİS-C hastalarında anlamlı genomik varyantları gösterilmiştir. Yine klinik ile uyumlu ve önceki çalışmalarda etiyolojide rol oynayabileceği bildirilen genlerde de çok sayıda yeni varyantlar tanımlanmıştır. Bu varyantlar şunlardır: ABCA4:c.4253+43G>A, ABCA4:c.5882G>A, ABCA4:c.3287C>T, ABCA4:c.2828G>A, ABCA4:c.1139A>G, ABCB6:c.985del, ABCC6:c.1171A>G, C9:c.347G>A, CFI:c.265_266del, CFI:c.1033C>T, CFTR:c.2756A>G, CFTR:c.1624G>T CFTR:c.3205G>A, G6PD:c.1360C>T, HLA-DRB1:c.303_304del, MEFV:c.2177T>C, MPO:c.2031-2A>C, OAS1:c.920A>T, POLG:c.1760C>T, POLG:c.752C>T, PRF1:c.1000G>A, TNFRSF13B:c.198C>A, TNFRSF13B:c.310T>C, TUBB1:c.757C>G'dır. Tanımlanan varyantların yer aldığı genlerin, özellikle Tip 1 interferopati yolağında, kompleman aktivasyonunda, ve IL-1 beta yolağında hiperinflamasyona neden olabilecek mekanizmalarda rol oynadığı tespit edilmiştir. CNV analizinde, iki hastada bağışıklık sisteminde rol oynayan CFHR1, CFHR3 genlerinin bulınduğu kromozom bölgesinde (chr1:196.774.886-196.831.999) homozigot 57.1 kb'lık delesyon saptanmıştır. Bir hastada yine CNV analizi ile 22. Kromozomda daha önce Di-George etiyolojisinde rol oynadığı bildirilen, TBX1 geninin bulunduğu 22. Kromozomdaki bölgede (chr22:18.906.374-20.319.988), 46 geni içeren 1.4mb lık bir delesyon saptanmıştır Tartışma ve Sonuçlar: Çalışmamızda, MİS-C etiyopatogenezinde yer alabilecek aday genler ve daha önce ki çalışmalarda MİS-C etiyopatogenezde yer alabileceği bildirilen genlerde yeni varyantlar tespit edilmiştir. Çalışmamızın bu genlerdeki saptanan defektler ile oluşabilecek fonksiyonel bozuklukları araştıran çalışmalara ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Multisystemic Inflammatory Syndrome, which develops approximately 14 days after infection in children with COVID-19, causes significant morbidity and mortality with severe cardiac and multisystemic involvement. Its development in only 0.01% to 0.001% of children after COVID-19 suggests that genetic factors influence the susceptibility to MIS-C disease. Therefore, the aim was to identify candidate genes that may cause genetic susceptibility in MIS-C patients. Method: Our study included 25 patients admitted to the Pediatric Infectious Diseases Department of Ege University Faculty of Medicine with a definitive diagnosis of MIS-C. Whole exome sequencing (WES) was performed on selected patients. To identify variants with autosomal recessive inheritance, which are at the forefront in patient selection, patients with consanguineous marriages in their family history and patients who subsequently met severe MIS-C criteria and were admitted to the Intensive Care Unit were included in the study. In the WES analysis results, genes classified as VUS, LP and P according to the ACMG criteria, especially genes in the pathways that may cause an increased inflammatory response and are previously involved in the pathogenesis of MIS-C, are presented. Results: In the WES analysis of 25 patients included in the study, new variants were identified fort he first time in 17 genes that may play a role in the etiopathogenesis of MIS-C. These variants are AIRE:c.927C>G, BCHE:c.435_436insG, CYP1B1:c.182G>A , CYP1B1:c.1103G>A, CHEK2:c.1232G>A, CHRNE:c.-96C>T, ELANE:c.223G>A, KIF23:c.100C>A, MVK:c.1129G>A, MYH7:c.1750G>A, RNASEH2B:c.830G>A RET:c.2257A>C, SOD1:c.272A>C, TET2:c.3480T>G, TNFRSF1A:c.1333G>A, , TREX1:c.-26-1G>A, TBX1:c.1456A>C. Among these genes, the frameshift mutation (c.435_436insG) in the BCHE gene was detected as homozygous in one patient and heterozygous in another. The BCHE gene encodes butyryl choline esterase, whose blood level has previously been shown to be closely related to the severity of COVID-19 disease, and for the first time, significant genomic variants were shown in MIS-C patients in this study. A large number of new variants have been identified in genes that are consistent with the clinical findings and have been reported in previous studies as potentially playing a role in the etiology. These variants are as follows ABCA4:c.4253+43G>A, ABCA4:c.5882G>A, ABCA4:c.3287C>T, ABCA4:c.2828G>A, ABCA4:c.1139A>G, ABCB6:c.985del, ABCC6:c.1171A>G, C9:c.347G>A, CFI:c.265_266del, CFI:c.1033C>T, CFTR:c.2756A>G, CFTR:c.1624G>T CFTR:c.3205G>A, G6PD:c.1360C>T, HLA-DRB1:c.303_304del, MEFV:c.2177T>C, MPO:c.2031-2A>C, OAS1:c.920A>T, POLG:c.1760C>T, POLG:c.752C>T, PRF1:c.1000G>A, TNFRSF13B:c.198C>A, TNFRSF13B:c.310T>C, TUBB1:c.757C>G were detected. It has been determined that the genes containing the identified variants play a role in mechanisms that may cause hyperinflammation, especially in the Type 1 interferopathy pathway, complement activation, and IL-1 beta pathway. In CNV analysis, a homozygous n 57.1 kb deletion was detected in the chromosome region (chr1:196.774.886-196.831.999) where the CFHR1 and CFHR3 genes, which play a role in the immune system, are located in two patients. In one patient, a 1.4 Mb deletion containing 46 genes was detected in the region of Chromosome 22 (chr22:18.906.374-20.319.988), where the TBX1 gene is located, which was previously reported to play a role in the aetiology of Di-George, by CNV analysis. Discussion and Results: In our study, new variants were identified in candidate genes that may be involved in the etiopathogenesis of MIS-C, as well as in genes previously reported to play a role in its etiopathogenesis. Our study will provide insights for future research investigating the functional disturbances that could arise from the defects identified in these genes.