SOCS1 gene methylation and relative expression analysis in patients with Bechet syndrome
Behçet Sendromu'na sahip hastalarda SOCS1 gen metilasyonu ve ilgili ekspresyon analizi
- Tez No: 935990
- Danışmanlar: PROF. DR. ZOHREH BABALOO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Genetik, Moleküler Tıp, Allergy and Immunology, Genetics, Molecular Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Farsça
- Üniversite: Tabriz University of Medical Sciences
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İmmünoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Giriş: Epigenetik, orijinal DNA dizisinden bağımsız olarak mitoz ve mayozda miras alınan gen ifadesi desenindeki değişikliklere atıfta bulunur. SOCS1 hiper-metilasyonu, JAK / STAT sinyal yolunu aktive edebilir ve bu yolun aktivasyonu, farklı sitokinlerin hücre fonksiyonu üzerindeki etkisini doğrudan etkileyebilir ve ardından hastalıkların patofizyolojisine yol açabilir. Özellikle sitokin miktarıyla doğrudan etkileşime giren otoimmün hastalıklar gibi dışsal sitokinlerin neden ve patolojisi tam olarak belirlenmemiş olan Behçet sendromu (beh-CHETS) hastalığıyla ilgili olarak; bu çalışmanın amacı Behçet hastalığı olan hastalarda SOCS1 geni metilasyon desenini belirlemek ve bunları kontrol grubuyla karşılaştırmaktır. Metodoloji: Bu çalışma, Behçet hastalığı olan 50 hasta ve kontrol grubu olarak 60 bireyin katıldığı bir vaka-kontrol çalışmasıydı. Tüm katılımcılardan kan örnekleri alındı. Ardından, DNA'nın Saltaion out yöntemiyle ekstraksiyonu ve Nano-drop ile analizi yapıldıktan sonra Ficoll yöntemiyle PBMC hücreleri (Tek Hücre RNA Dizileme için Periferik Kan Mononükleer Hücreler) izole edildi ve düşünülen bölgelerin metilasyonu qMS-PCR tekniği kullanılarak araştırıldı. Sonuçlar: Metilasyon miktarı ve gen ekspresyonuyla ilgili bulgular, hasta grubunda metilasyon düzeyinin sağlıklı bireylerle (kontrol grubu) karşılaştırıldığında arttığını gösterdi ve bu artış istatistiksel olarak anlamlıydı (p değeri
Özet (Çeviri)
Abstract: Introduction: Epigenetics refers to inherited changes in mitosis and meiosis in the gene expression pattern which is independent of the original DNA sequence. Since SOCS1 hyper-methylation can activate JAK / STAT signaling pathway and activation of this pathway can directly affect the impact of different cytokines on cell function and subsequently lead to pathophysiology of diseases, in particular autoimmune diseases that interact directly with the amount of cytokines due to the fact that the cause and pathology of Behcet's disease (beh-CHETS) have not ever been completely determined; the purpose of the present study was to determine the methylation pattern of SOCS1 gene in patients with Behcet's disease and compare them with control group. Methodology:This study was a case-control study in which 50 patients with Behcet's disease and 60 individuals as control group participated.Blood samples were collected from all participants. ThenPBMC cells (Peripheral Blood Mononuclear Cells for Single Cell RNA Sequencing)were isolated through Ficoll method andmethylation of considered sites was investigated using qMS-PCR technique after extraction of DNA by Saltaion out method and its analysis with Nano-drop. Results: Findings about the amount of methylation and gene expression showed that the methylation level in the patient group was increased in comparison with healthy subjects (control group) which the increase was statistically significant (p-value