Kronik myeloid lösemi (KML) hastalarında, SOCS-1 gen metillenmesinin araştırılması
Detection of SOCS-1 gene methylation in chronic myeloid leukemia (CML) patients
- Tez No: 165268
- Danışmanlar: PROF.DR. UĞUR ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
6. ÖZET: KRONİK MYELOID LÖSEMİ (KML) HASTALARINDA, SOCS-1 GEN METİLLENMESİNİN ARAŞTIRILMASI Her ne kadar KML patogenezinin temel sebebinin BCR-ABL geni olduğu bilinse de lökomogeneze giden süreç ve sebep halen belirlenebilmiş değildir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda gen metilasyonunun lösemi etyolojisinde önemli rol oynadığı gösterilmiştir. SOCS-1 geni sitokin baskılayıcıları olarak bilinen SOCS gen ailesinin bir üyesi olup, transkripsiyonu kapatıldığında ağır sonuçlar doğurduğu bilinen önemli bir proteindir. Bütün SOCS proteinlerinde olduğu gibi, SOCS-1 de sitokin spesifik çalışmaktadır. Özellikle IL-2, IL-4, IL-6 ve INF-a gibi sitokinlerin sinyal yolunu kapatmaktadır. Daha önce yapılan çalışmalarda SOCS-1 geni metilasyonu tespit edilmiş ve farklı kanser türlerinde belirlenen metilasyonların kanserleşme sürecine sebep olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışma ile KML gelişimindeki sinyal ileti yollarından biri olan JAK/STAT yolağında görevli bir sitokin sinyalizasyon baskılayıcısı olan SOCS-1 geninde metilasyon varlığını tespit edilmesi amaçlandı. KML tanısı almış 90 olgu ve 17 sağlıklı kontrol bireyin DNA?ları, sodyum bisulfit muamelesi sonrasında SOCS-1 geninin promolör ve 2. ekzon bölgelerine özgü iki farklı gen çifti kullanılarak (metile bölgeye özgü ve unmetile bölgeye özgü) metilasyon spesifik PZR yöntemi ile metilasyon açısından incelendi. İkinci ekzon bölgesi hastalarda %64,4 oranında, sağlıklı kontrollerde ise %94, 1 oranında metile halde bulundu. Promotör bölgesinde ise herhangi bir metilasyon tespit edilmedi. Elde edilen sonuçlar KML hastalığı ve SOCS-1 metilasyonunun arasında bir ilişki olmadığını göstermektedir. 51
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY: DETECTION OF SOCS-1 GENE METHYLATION IN CHRONIC MYELOID LEUKEMIA (CML) PATIENTS DCR-ABL is known to be the main underlying reason of the pathogenesis in CML but how this leukomogenesis occurs is still unkown. In the last few years, gene methylation is shown to have an important role in the etiology of leukemias. SOCS-1 gene is one of the members of SOCS protein family which are suppressors of cytokine signaling and inhibition of its transcription could cause severe defects. Like all the members of SOCS family, SOCS-1 has a cytokine specific inhibition. Especially the signaling of IL-2, IL-4, IL-6 and IFN-a are suppressed by SOCS-1 protein. In previous studies, the methylation of SOCS-1 was shown to have a role in the development and progression of different types of cancers as well as CML. The aim of this study was to detect the methylation of SOCS-1 gene in CML patients. Ninety CML patients and 17 healthy individuals were studied for the methylation of SOCS-1 promoter and exon 2 regions. After the sodium bisulfite treatment, the DNA samples were amplified by 2 different primer sets (one for methylated region and one for unmethylated region). The methylation of exon 2 was found to be around 64,4% and 94,1% in CML patients and controls respectively. The promoter region methylation was not detected in any patient samples or controls. The results of this study showed no relation between the SOCS-1 methylation and development of CML. 52