Institutional disruption in the fashion industry: eliminating the usage of hazardous chemicals
Moda sektöründe kurumsal geriletme: tehlı̇kelı̇ kı̇myasalların kullanımının ortadan kaldırılması
- Tez No: 936003
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÖZDEMİR YILDIRIM, PROF. DR. FATMA UMUT BEŞPINAR AKGÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Tekstil endüstrisi en kirletici endüstrilerden biridir ve kullanılan tehlikeli kimyasallar nedeniyle insanlar ve gezegen üzerinde önemli olumsuz etkileri vardır. Bu araştırma, Türkiye'deki tekstil üretim süreçlerinde kullanılan zararlı kimyasalların ortadan kaldırılmasına yönelik aktörleri ve kurumsal geriletme kapsamındaki işleri ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Nitel bir araştırma tasarımı benimsenmiş ve alandaki kilit aktörlerle 24 görüşme yapılmıştır. Bu çalışmada, markaların ana aktörler olduğu ve değer zinciri ortaklarından taleplerinin, özellikle denetimlerin ve eğitimlerin, tekstil üretiminde zararlı kimyasalların kullanımına ilişkin yerleşik uygulamanın ortadan kaldırılmasında önemli bir rol oynadığı analiz edilmiştir. Markaların stratejileri ve hedefleri; yasalar ve yönetmelikler, STK etkinlikleri ve açıklamaları ve son kullanıcıların talepleri ile desteklenmektedir. Üreticiler, kimyasal üreticiler, standart belirleyici kuruluşlar, aracı satın alma kuruluşları, hizmet sağlayıcılar ve teknoloji geliştiriciler diğer kilit aktörler olarak belirlenmiş ve onların kurumsal geriletme kapsamındaki çabaları da belirtilmiştir. Cinsiyetle ilgili konular da bu çalışma kapsamında incelenmiştir. Bu araştırma, sürdürülebilirliğin önemli bir unsur olduğu durumlarda kurumsal geriletme literatürüne katkıda bulunmakta ve tehlikeli kimyasalların kullanımına ilişkin kurumsal pratikleri oluşturma çalışmalarına yönelik gelecekteki araştırmaların önünü açmaktadır.
Özet (Çeviri)
The textile industry is one of the most pollutant industries and has crucial negative impacts on people and the planet due to hazardous chemicals. This research aims to reveal the actors and their institutional disruption work towards eliminating those harmful chemicals in the textile production processes in Türkiye. A qualitative research design was adopted and 24 interviews were conducted with key players in the field. It is analyzed that brands are the main actors and their requirements from their value chain partners, especially audits and training, play a crucial role in dislodging the embedded practice of using hazardous chemicals in textile production. Their strategies and targets are backed by the laws and regulations, NGO campaigns and remarks, and demands of end users. Manufacturers, chemical producers, standard-setting organizations and initiatives, intermediary buying agents, service providers, and technology developers were identified as other key actors, and their institutional disruption works were underlined. Gender-related issues were also investigated in the scope of this study. This research contributes to the institutional disruption literature in settings where sustainability is a crucial aspect and paves the way for future research towards the institutional creation work regarding the usage of hazardous chemicals.