The impact of stock market on United States economic growth
Borsanın Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ekonomik büyüme üzerindeki etkisi
- Tez No: 936028
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ZORTUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Borsa değişiklikleri, tüketici ve kurumsal güveni, yatırım seçimlerini ve ekonomik kalkınmayı önemli ölçüde etkileyebilir. Borsa, bir bütün olarak ekonominin sağlığının önemli bir göstergesidir. Ancak diğer yandan borsanın ABD ekonomisi üzerindeki etkisi sistemik bir risk taşıyor. Finansal piyasaların birbirine bağımlılığı nedeniyle, borsaya yönelik önemli bir şok ekonominin diğer sektörlerine kolayca yayılarak daha ciddi bir düşüşe neden olabilir. Bu çalışma, borsa büyümesi ile ABD'nin ekonomik büyümesi arasındaki bağlantıyı analiz etti. Analizi doğrulamak için 1975'ten 2019'a kadar olan zaman serisi verileri kullanılarak Eşbütünleşme testleri, bağlı Otoregresif dağılım gecikmesi (ARDL) ve nedensellik testi kullanılır. Eşbütünleşme testinin sonucu, bağımlı ve bağımsız değişkenlerin uzun vadeli bir ilişkiye sahip olduğunu göstermektedir. Ek olarak, bağlantının kısa mı yoksa uzun mu olduğunu belirlemek için bağlı ARDL testini gerçekleştiririz. Sonuç, değişkenler arasındaki ilişkinin uzun olduğunu göstermektedir. Ek olarak, Uzun Vadeli ilişki kullanıldığında, sonuçlar piyasa değeri ile ABD'nin ekonomik büyümesi arasında olumsuz ve anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, piyasa değeri arasında doğrudan bir ilişki yoktur. Nedensellik Testi, piyasa değeri ile ABD'nin ekonomik büyümesi arasında tek yönlü bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Stock market changes may significantly affect consumer and corporate confidence, investment choices, and economic development. The stock market is a key sign of the health of the economy as a whole. But in other hand, the impact of the stock market on the US economy carries a systemic risk. Due to the financial markets' interdependence, a substantial shock to the stock market can easily spread to other sectors of the economy, causing a more severe slump. This study analyzed the connection among stock market growth and US economic growth. Used time series data between 1975-2019, Cointegration tests, bound Autoregressive distribution lag (ARDL), and a causality test is using to validate the analysis. The outcome of the cointegration test demonstrates that the explained and explanatory variables have a long run association. Moreover, we perform the bound ARDL test to determine whether the connection is short or long. The outcome demonstrates that the association amongst the variables is long. Additionally, when the long-term connection was used, the consequences designated a negative and significant association among marketplace capitalization and US economic growth. However, there is no immediate correlation among market capitalization. The Causality Test reveals a one-way connection among market capitalization and US economic growth.