'East Meets West: Orhan Pamuk's The Black Book in the Light of Jorge Luis Borges'
Doğu Batı'yla Buluşuyor: Orhan Pamuk'un Kara Kitap'ı Jorge Luis Borges Işığında
  1. Tez No: 936027
  2. Yazar: NESRİN DEĞİRMENCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAUREEN FREELY, PROF. DR. MİCHAEL BELL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Warwick
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Borges'in kısa öykülerinde Arjantin ya da Buenos Aires doğrudan somut bir şekilde betimlenmez; bu nedenle onun yaklaşımı felsefi çizgilerden ziyade saf metafizik bir düzlemde kalır. Pamuk'un İslami edebiyata erişimi, Borges'in seküler bakış açısından geçer ve bu metafizik tutum, Sufi Yolcu'nun ilahi aydınlanmaya doğru yürüyüşüyle karşılaştırılabilir. Bu iki yazarın eserlerini edebi tema ve motifler açısından karşılaştırmak ve karşıtlıklarını incelemek, Borges'in Pamuk üzerindeki etkisini görmek ve Pamuk'un kurgusal İstanbul'unu inşa ederken Borgesian (Borges'e özgü) stratejileri nasıl kullandığını anlamak açısından olanak sağlar. Kara Kitap'ta harmanlanmış Borgesian temaların analizi, Pamuk'un özgün edebi tarzının ayırt edici bir özelliğini ortaya koyar. Bu nedenle tez, Pamuk üzerine yapılan edebiyat araştırmalarına katkı sunar ve yeni tartışmalara kapı açar. Pamuk'un Kara Kitap'ta kimlik sorununa yaklaşımı çeşitli ve tutarsızdır; ancak bu belirsizlik, romanı zenginleştirerek tartışmalı konuları gündeme getirir. Pamuk, Doğu ve Batı kavramlarıyla oyunlar oynar, bu kavramları çelişki yoluyla bir araya getirerek istikrarsızlaştırır. Romanda bu terimler, birbirine bakan aynalar gibi dengeli bir gerilim içinde durur ve sonsuzca çoğalır ve taklit ederler. Pamuk, Sufi edebi geleneklerini Borgesian“sütunlarla”birleştiren bir anlatı biçimi yaratır ve her iki etkiyi İstanbul üzerinden yeniden yorumlayarak yerel sınırların ötesine geçen, dünya edebiyatı içinde özgün bir yer edinen bir roman yaratır.
Özet (Çeviri)
In Borges's short stories, Argentine or Buenos Aires is not embodied explicitly; thus his approach remains purely metaphysical rather in philosophical lines. Pamuk's access to the Islamic literature is through Borges's secular eyes, whose metaphysical attitude can be compared to the Sufi Seeker on the Path towards divine illumination. By comparing and contrasting the two authors' works in terms of the literary themes and motifs, it is possible to see the extent of Borges's influence on Pamuk, and to understand the way in which he deploys Borgesian strategies to transform his imagined Istanbul, as well as his understanding of the dynamics of Turkey. The analysis of Borgesian themes blended in Pamuk's novel reveals a genuine feature of Pamuk's literary style. Thus, the dissertation contributes to and opens up new debates for the literary scholarship on Pamuk. Pamuk's approach to the identity problem in The Black Book is varied and inconsistent; however, this ambiguity enriches the novel by opening-up controversial debates. Pamuk plays games with the terms East and West, and destabilizes them by using paradox to bring them together. In the novel, the terms stand in a balanced tension, rather like mirrors facing each other which multiply and imitate infinitely. Pamuk creates a narrative form which combines Sufi literary traditions with Borgesian 'columns' and by reinterpreting both influences through Istanbul, he creates a genuine novel that goes beyond local boundaries and secures its position within the autonomous world literary space.