Toplumsal cinsiyet bağlamında erkeklik ve değişen güzellik algısı
Men and the changing perception of beauty in the context of gender
  1. Tez No: 936031
  2. Yazar: MEDİNE GÜREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞILAY GÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Toplumsal cinsiyet ve güzellik algısı denildiğinde ilk akla gelen kişi kadın olmuş ve kadın cinsiyeti üzerinden oldukça fazla çalışmalar yapılmıştır. Ancak kadın ve erkek gerek cinsiyet gerekse toplumsal cinsiyet açısından birbirlerini tanımlayan ve açıklayan formlardır. Toplumsal cinsiyet açısından en az kadın kadar önemli bir etkiye sahip olan erkeklik kimliği üzerinde yapılan araştırmalar ve literatür taramaları ışığında yalnızca erkeklik kavramı ile sınırlı kalmadığını, geçmişten günümüze değişen güzellik algısının en az kadınlar kadar erkeklerin de üzerinde bir algıyla özellikle postmodern dönemde yeni erkek kimliklerinin var olduğunu ortaya koymuştur.“Toplumsal Cinsiyet Bağlamında Erkeklik ve Değişen Güzellik Algısı”adlı bu çalışma, kadın ve erkek olmanın biyolojik anlamının dışına çıkarak sosyo-kültürel anlamını üzerinden erkeklik kimliğini ele almıştır. Toplumsal cinsiyet ve cinsiyet kavramlarından başlayarak kadının güzelliği üzerinde durulmuş, tarihsel açıdan incelenmiştir. Güzelliğin erkeklik boyutuyla ilgili kısmında ise erkeklik ve hegemonik erkeklik tanımlamalarının ardından erkekliğin dönemsel olarak nasıl değişip dönüştüğünü ve güzellik algısının erkekliği nasıl etkilediği üzerinde durulmuştur. Özellikle postmodern dönem ile birlikte toplumsal cinsiyet rolleri ve erkeklik algısında büyük değişimler yaşanmakta günümüzde bu değişimlerin etkisi devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
When considering gender and beauty perceptions, women are often the first to come to mind, and numerous studies have focused on women. However, men and women define and explain each other both in terms of sex and gender. Research and literature reviews on masculinity, which is as significant as femininity from a gender perspective, reveal that the concept of masculinity is not confined to its traditional sense. From past to present, the changing perception of beauty impacts men as much as women, especially in the postmodern era, where new male identities have emerged. This study, titled“Masculinity and Changing Beauty Perceptions in the Context of Gender,”examines the socio-cultural significance of masculinity beyond its biological meaning. Starting with the concepts of gender and sex, the study focuses on women's beauty and explores it from a historical perspective. In discussing the dimension of beauty related to men, it addresses definitions of masculinity and hegemonic masculinity, examining how masculinity has changed and transformed over time and how beauty perceptions affect masculinity. Particularly in the postmodern era, significant changes in gender roles and perceptions of masculinity have occurred, and these changes continue to have an impact today.