Muhasebe standart setleri ve muhasebe sistemi uygulama genel tebliğlerinde devlet teşvikleri: Muhasebeleştirme ve sunum
Government incentives in accounting standard sets and accounting system application general communiques: Accounting and presentation
  1. Tez No: 936032
  2. Yazar: ZEYNEP ERTOĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finans Yönetimi Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Türkiye'de muhasebe ve raporlama alanında çeşitli kurumların yaptığı çalışmalar, ülke içerisinde çoğul bir muhasebe standardı sistemi oluşmasına sebep olmuş ve bu durum sonucunda şirketler finansal tablolarını Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliği (MSUGT) gibi farklı muhasebe sistemlerine uygun olarak düzenlemek zorunda kalmışlardır. 1992 yılında uygulamaya alınan ve daha çok vergi endişeleri ön planda tutularak uygulamaya konulmuş olan MSUGT ve 2012 yılında uygulamaya alınan yeni Türk Ticaret Kanunu (TTK) ile beraber muhasebe standartları finansal tabloların düzenlenmesinde yol gösterici olmuştur. Günümüzde muhasebe standartlarını uygulamak zorunda olan işletmeler vergi kanunları açısından MSUGT'lere ve TTK açısından da muhasebe standartlarına uygun finansal tablo seti düzenlemek zorundadırlar. Devlet pek çok sebeple işletmelere teşvik vermektedir. Bunların bir kısmı kaynak aktarımı, bir kısmı da personel ve teknik bilgi desteği şeklinde olabilir. Çalışmamızda teşviklerin muhasebe standartları ve MSUGT düzenlemeleri doğrultusunda muhasebeleştirilmesi ve finansal tablolarda raporlanması konusu ele alınmıştır. Belirtilen uygulamalar arasındaki farkların ortaya konulması ve bunların finansal tablolar üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Bu çalışmada öncelikle muhasebe mevzuatı kapsamında devlet teşvikleri, muhasebe standartları ve MSUGT'a ilişkin tanımlar ve açıklamalar incelenmiş, sonrasında teşviklerin sınıflandırılması ve ülkemizde uygulanan teşvikler kapsamlı bir şekilde açıklanmış ve son bölümünde ise muhasebe mevzuatında devlet teşviklerinin muhasebeleştirilmesi ve finansal tablolarda sunumu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The efforts of various institutions in Turkey in the field of accounting and reporting have led to the emergence of a pluralistic accounting system, causing companies to prepare their financial statements in accordance with different accounting systems, such as the General Communique on Application of Accounting System (GCASAS). The Accounting System Application General Communiques (GCASAS), implemented in 1992 with a primary focus on tax concerns, and the new Turkish Commercial Code (TCC) introduced in 2012, have served as guiding principles for accounting standards in the preparation of financial statements. In today's context, businesses subject to accounting standards are required to prepare a set of financial statements that comply with both the GCASAS from a tax law perspective and accounting standards according to the TCC. Governments provide incentives to businesses for various reasons, including resource allocation, personnel support, and technical knowledge assistance. Our study focuses on how these incentives are accounted for and reported in line with accounting standards and GCASAS. We aim to outline the differences between the mentioned practices and evaluate their impacts on financial statements. In our study, firstly, definitions and explanations related to state incentives within the scope of accounting legislation, accounting standards, and General Communiques on Accounting System Application (MSUGT) will be examined. Subsequently, the classification of incentives and a comprehensive explanation of the incentives applied in our country will be provided. In the final section, the accounting treatment of state incentives in accounting legislation and their presentation in financial statements have been outlined.