Siderofor üreten bazı toprak bakterilerinin biyokontrol özelliklerinin incelenmesi
Investigation of biocontrol properties of some siderophore producing soil bacteria
  1. Tez No: 936124
  2. Yazar: EMİNE DURMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İDRİS BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Sideroforlar organizmalarda demir bağlama özelliklerine sahip, yapısında çeşitli kimyasallar içeren hücre dışı metabolitlerdir. Bu bileşikler çeşitli mikroorganizmalardan tarafından üretilmektedir. Yapılan bu çalışmada farklı türde bitkilerin rizosfer kısmından 72 bakteri izolatı izole edilerek siderofor üretme yeteneği CAS Agar besiyer kullanılarak belirlenmiştir. Yapılan değerlendirmede 18 bakteri izolatı siderofor ürettiği ve siderofor üretme indekslerinin 1.2-4.3 arasında değiştiği belirlemiştir. Rizosfer toprağından izole edilen tüm bakteri izolatları topraktan izole edilen ve bitki patojeni olan Fusarium oxysporum ve Alternaria alternata'ya karşı biyokontrol etkinlikleri in vitro ortamda belirlenmiştir. Bakteri izolatları arasında 8 izolat F.oxysporum misel gelişimini kontrole göre % 54.54-72.72 arasında baskıladığı bu izolatlardan 5 tanesinin siderofor üretme potansiyeline sahip olduğu tespit edilmiştir. Alternaria alternata'ya karşı yapılan biyokontrol değerlendirilmesinde ise 72 izolatın 38 'si, kontrole göre misel gelişimini %42,5-80 arasında değişen oranlarda engelleyerek biyokontrol özelliği göstermiştir. Bu izolatlardan ise siderofor ürettiği belirlenen 18 izolattan 16 izolat A.alternata'ya karşı biyokontrol özelliği göstermiştir. Hem siderofor özellik gösteren hem de her iki patojen fungus türüne karşı biyokontrol özelliği gösteren izolatlar, MALDİ TOF MS tanılama yöntemi kullanılarak Bacillus amyloliquefaciens ssp. plantarum, Bacillus subtilis, Enterobacter bugandensis, Acinetobacter calcoaceticus, Pseudomonas putida, Bacillus mojavensis olarak tanılanmıştır. Yapılan bu çalışma siderofor ile ilgili yapılan diğer çalışmalara kaynak oluşturması açısından önemlidir. Siderofor ile ilgili bu veriler bakterilerin bitki koruma ve tarımsal uygulamalarında kullanılabilirliği araştırılabilir.
Özet (Çeviri)
Siderophores are extracellular metabolites containing various chemicals with iron binding properties in organisms. These compounds are mainly produced by microorganisms. In this study, 72 bacterial isolates were isolated from the rhizosphere of different plants and their ability to produce siderophores was determined using CAS Agar medium. It was determined that 18 bacterial isolates produced siderophores and siderophore production indices ranged between 1.2-4.3. Biocontrol activities of all bacterial isolates isolated from rhizosphere soil against Fusarium oxysporum and Alternaria alternata, which are plant pathogens isolated from soil, were determined in vitro. Among the bacterial isolates, 8 isolates suppressed F.oxysporum mycelial growth between 54.54-72.72 % compared to the control and 5 of these isolates were found to have the potential to produce siderophores. In the biocontrol evaluation against Alternaria alternata, 38 of 72 isolates showed biocontrol feature by inhibiting mycelial growth at rates ranging from 42.5-80% compared to the control. Among these isolates, 16 isolates out of 18 isolates which were found to produce siderophores showed biocontrol properties against A. alternata. Isolates showing both siderophore and biocontrol properties against both pathogenic fungi species were identified as Bacillus amyloliquefaciens ssp. plantarum, Bacillus subtilis, Enterobacter bugandensis, Acinetobacter calcoaceticus, Pseudomonas putida, Bacillus mojavensis using MALDI TOF MS identification method. This study is important in terms of being a source for other studies on siderophore. These data on siderophore can be used in plant protection and agricultural applications of bacteria.