Nikotin bağımlılarında Krebs von den Lungen 6 (KL-6) düzeyi ve solunum fonksiyon testlerine etkisi
Krebs von den Lungen 6 (KL-6) levels in nicotine addicts and its effects on pulmonary function tests
- Tez No: 936125
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL KARALEZLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Giriş: Dünyadaki tek başına bağımsız olarak en büyük önlenebilir ölüm nedeni ve toplum sağlığı problemi tütün ve tütün ürünlerinin kullanılmasıdır. Direkt veya dolaylı olarak tütün maruziyeti sonucu bedendeki bütün sistemler, organlar ve dokular olumsuz etkilenir. Bu olumsuz sonuçlar kalıcı sakatlıklara, hastalıklara ve hatta ölümlere sebep olabilecek kadar şiddetlidir. Tütün kullanımına bağlı en sık ortaya çıkan akciğer hastalıkları arasında ön planda kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) ve interstisyel akciğer hastalığı (İAH) sayılmaktadır. Bu çalışmada serum KL-6 düzeyinin tütün kullanan olgularda etkilenimi ve bunun solunum fonksiyon testleri (SFT) ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışma Temmuz 2023- Şubat 2025 tarihleri arasında sigara bırakma amacı ile Ankara Bilkent Şehir Hastanesi sigara bırakma polikliniğine başvuran ve herhangi bir sebeple göğüs hastalıkları polikliniğine başvuran ancak hiç sigara içmemiş 40 yaş üstü olgular arasından çalışmaya dahil etme kriterlerini taşıyan olgular dahil edildi. Çalışmaya Ankara Şehir Hastanesi Etik Kurulu'ndan onay alınarak başlandı. Çalışmaya alınma kriterlerine uygun 168 olgu çalışmaya alındı. Olguların yaş, cinsiyet, komorbiditeleri kaydedildi. Çalışmaya katılan tüm olgulardan serum KL-6 düzeyi çalışıldı ve solunum fonksiyon testi ile karbonmonoksit difüzyon testi yapıldı. Çalışma ve kontrol grubu karşılaştırılmalı olarak değerlendirildi. Bulgular: Olgulardan çalışma grubuna dahil edilen sigara içen 85 bireyin %42.4'ü kadın, %57.6'sı erkek, kontrol grubuna dahil edilen sigara içmeyen 83 bireyin %75.9'u kadın, %24.1'i erkekti. Çalışma grubu bireylerin serum KL-6 ortalaması 105.02±70.11(U/mL), kontrol grubu bireylerin serum KL-6 ortalaması ise 129.25±65.99(U/mL) olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Tobacco consumption remains the leading preventable cause of death worldwide and poses a significant public health concern. Both direct and indirect exposure to smoking can have harmful effects on various organs, tissues, and bodily systems, potentially leading to illnesses, disabilities, and even fatal outcomes. Among the most prevalent lung conditions linked to tobacco use are chronic obstructive pulmonary disease (COPD) and interstitial lung disease (ILD). This research focuses on evaluating the influence of serum KL-6 levels in tobacco users and examining its correlation with pulmonary function tests (PFT). Materials and Methods: This study involved individuals over the age of 40 who met the inclusion criteria and had either sought assistance at the Smoking Cessation Clinic of Ankara Bilkent City Hospital between July 2023 and February 2025 or visited the pulmonology clinic for unrelated reasons despite never having smoked. Ethical approval was obtained from the Ethics Committee of Ankara City Hospital before initiating the research. A total of 168 eligible participants were included. Demographic data, including age, gender, and comorbid conditions, were documented. Serum KL-6 levels were assessed for all participants, alongside pulmonary function tests and carbon monoxide diffusion tests. The results of the study group and the control group were analyzed comparatively. Results: Among the 85 smokers included in the study group, 42.4% were female and 57.6% were male, whereas in the control group, which consisted of 83 non-smokers, 75.9% were female and 24.1% were male.