Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde ağız bakımı risk değerlendirme aracı kullanılarak ağız bakım sıklığının belirlenmesi
Determination of oral care frequency using oral care risk assessment tool in neonatal intensive care unit
- Tez No: 936123
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE BAL YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu araştırma; yenidoğan yoğun bakım ünitesinde ağız bakımı risk değerlendirme aracı kullanılarak ağız bakım sıklığının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırma yarı deneysel tipte gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, Ağustos 2022 – Temmuz 2023 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi (DEÜH) Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde (YYBÜ) bakım ve tedavi gören 46 yenidoğan oluşturmuştur. Araştırmanın verileri“Ağız Bakımı Risk Değerlendirme Aracı”,“Yenidoğan Tanıtım Formu”,“Yenidoğan Ağız Bakım Gözlemi Formu”kullanılarak toplanmıştır. Her iki grupta da yenidoğanlara klinik rutininde uygulanan ağız bakımı uygulanmıştır. Önce kontrol grubu verileri toplanmış sonrasında“ Yenidoğan Ağız Bakımı Risk Değerlendirme Aracı'na”göre ağız bakım gereksinimi olan girişim grubu bebeklerin verileri toplanmıştır. Araştırmanın kontrol grubundaki yenidoğanlara DEÜH YYBÜ'de klinik rutininde uygulanan üç satte bir, kaynamış su ile birebir sulandırılmış NaHCO3 ampul formu ile ağız bakımı verilmiştir. Yedi gün boyunca her şiftte (sabah ve akşam) yenidoğanlar mukozit gelişimi yönünden izlenmiştir, yedi gün boyunca mukozit gelişip gelişmediği Yenidoğan Ağız Bakım Gözlemi Formu'na kaydedilerek değerlendirilmiştir. Girişim grubu yenidoğanlara da kontrol grubunda uygulanan rutin ağız bakımı Yenidoğan Ağız Bakımı Risk Değerlendirme Aracı'ndan aldıkları puan sonucuna göre sıklıkta verilmiştir. Yenidoğanların ağız içi değerlendirmesi sabah ve akşam şiftinde yapılmıştır. Yedi gün boyunca her şiftte yenidoğanlar mukozit gelişimi yönünden izlenmiş, mukozit gelişip gelişmediği değerlendirilmiştir. Kontrol grubu yenidoğanlara üç saatte bir rutin ağız bakımı uygulanırken, girişim grubundaki yenidoğanlara Yenidoğan Ağız Bakımı Risk Değerlendirme Aracı sonucuna göre üç saatte veya altı saatte bir bakım verilmiştir. Veriler SPSS 25 programı ile analiz edilmiştir. Kategorik verilerin gruplara göre karşılaştırılmasında ki-kare testi, sürekli verilerin karşılaştırılmasında Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Grupların hergün sabah ve akşam mukozit görülme durumu ki-kare analizi ile değerlendirilmiştir. Grupların yedi gün boyunca kendi içinde mukozit görülme durumu Cochrane Q testi ile değerlendirilmiştir. Grupların günlük ortalama ağız bakım yapma sıklığı Mann-Whitney U testi ile değerlendirilmiştir. Çalışmanın gücü ve etki büyüklüğü ağız bakımı yapılma sıklığına göre Mann-Whitney U testi baz alınarak belirlenmiştir. Anlamlılık düzeyi 0.05 kabul edilmiştir. Bulgular: Girişim ve kontrol grubu yenidoğanların birinci gün ile yedinci gün sabah ve akşam mukozit değerlendirme sonuçlarında gruplar arasında mukozit görülme oranları açısından fark saptanmamıştır (p>0.05). Grupların yedi gün boyunca sabah ve akşam değerlendirmelerinde hem girişim grubunun hem de kontrol grubunun kendi içinde mukozit görülme oranları açısından fark saptanmamıştır (p>0.05). Girişim grubunun günlük ortalama ağız bakımı yapılma sıklığı 4.87+1.36 iken kontrol grubunun 8.00+0.00'dir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was designed to determine the frequency of oral care using the oral care risk assessment tool in the neonatal intensive care unit. Method: The study was conducted in a quasi-experimental design. The sample of the study consisted of 46 newborns who received care and treatment in the Neonatal Intensive Care Unit (NICU) of Dokuz Eylül University Hospital (DEUH) between August 2022 and July 2023. Data were collected using the“Oral Care Risk Assessment Tool”,“Newborn Introduction Form”, and“Newborn Oral Care Observation Form”. In both groups, oral care applied in the clinical routine was applied to newborns. The data of the control group were collected first and then the data of the intervention group infants who needed oral care according to the“Newborn Oral Care Risk Assessment Tool”were collected. The newborns in the control group of the study received oral care in the form of NaHCO3 ampoules diluted one-to-one with boiled water every three hours, which was applied in the clinical routine in the NICU of DEUH. The newborns were monitored for the development of mucositis in each shift (morning and evening) for seven days, and the development of mucositis was evaluated by recording on the Neonatal Oral Care Observation Form. In the intervention group, routine oral care was given to the newborns in the intervention group with the same frequency as in the control group according to the score obtained from the Neonatal Oral Care Risk Assessment Tool. Intraoral evaluation of newborns was performed in the morning and evening shifts. Newborns were monitored for the development of mucositis in each shift for seven days and the development of mucositis was evaluated. Newborns in the control group received routine oral care every three hours, while newborns in the intervention group received care every three hours or every six hours according to the results of the Neonatal Oral Care Risk Assessment Tool. Data were analyzed with SPSS 25 program. Chi-square test was used to compare categorical data between groups and Mann-Whitney U test was used to compare continuous data. The occurrence of mucositis in the morning and evening of each day was evaluated by chi-square analysis. The occurrence of mucositis within the groups for seven days was evaluated by Cochrane Q test. The average daily oral care frequency of the groups was evaluated by Mann-Whitney U test. The power and effect size of the study were determined based on the Mann-Whitney U test according to the frequency of oral care. A significance level of 0.05 was accepted. Results: There was no difference between the intervention and control group neonates in terms of the rates of mucositis between the groups in the morning and evening mucositis evaluation results on the first and seventh days (p>0.05). In the morning and evening evaluations of the groups for seven days, no difference was found in the rates of mucositis in both the intervention group and the control group (p>0.05). The average daily frequency of oral care in the intervention group was 4.87+1.36, while it was 8.00+0.00 in the control group.